ANA SAYFA
KURUMSAL
BRANŞLARIMIZ
Ampute Futbol
TS Basketbol
Atıcılık
Bilek Güreşi
Okçuluk
Yüzme
Yelken
TS Tenis
Badminton
Atletizm
Oturarak Voleybol
Masa Tenisi
Halter
Boccia
Kayak
TS Dans
TS Curling
TS Eskrim
HABERLER
DUYURULAR
BASINDA BİZ
Yazılı Basın
Dijital Basın
Radyo Programları
TV Programları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM
Branşlar - Ampute Futbol
Ampute Futbol Kulüplerimizin Dikkatine
Ampute Futbol Oyun Kurallarındaki Değişiklikler Yayınlanmıştır.
Bilindiği gibi 2016-2017 sezonunda geçerli olmak üzere FİFA tarafından Futbol oyun kurallarında köklü değişiklikler yapılmıştır. Ampute futbola da uyarlanmak zorunda olan bu değişiklikler ile müsabaka talimatı ve önemli hakem uygulamalarındaki bu değişikliklerin tüm idareci ve sporcularımız tarafından bilinmesi ve yeni kurallara uyulması önem arz etmektedir.

Söz konusu değişiklikler:

1. Başlama vuruşu herhangi bir yöne ( yana veya geriye doğru da ) yapılabilecektir, İleriye doğru vurulma zorunluluğu kaldırılmıştır.

2. Saha içi ve saha dışı kişi ayrımı: Takım listesinde yer alan kişiler ve görevli kişiler ( İdareciler, antrenörler, masörler, malzemeciler, oyuncular, yedek oyuncular, ihraç edilen oyuncular ve hakemler ) saha içi kişiler, bunların dışındakiler ise saha dışı kişiler olarak kabul edilir.

3. Saha içi kişilere ( takım arkadaşları ve hakemler dahil ) yapılacak ihlaller, disiplin cezası yanında, eskisi gibi E.S.V. ile cezalandırılmayacak, D.S.V. veya kendi ceza alanı içindeyse penaltı ile cezalandırılacaktır.

4. Saha dışında yapılan ihlaller: Top oyunda iken ve oyun gereği çıkılmak kaydı ile, saha dışında yapılan ihlallerden sonra oyun Hakem atışı yerine alanı belirleyen çizgi üzerinden verilecek D.S.V. veya Ceza alanı kapsamındaysa penaltı ile cezalandırılacaktır.

5. Saha içi kişilerden, yedek oyucu, ihraç edilen oyuncu, idareci ve antrenörlerin oyuna müdahaleleri D.S.V. veya ceza kendi ceza alanı içindeyse penaltı ile cezalandırılacaktır.

6. Sarı veya kırmızı kart gerektirecek ihlal sonucu sakatlanan oyuncuların tedavisi hakem kanaatine göre kısa sürecekse oyun alanı içinde yapılabilecek bu oyuncu dışarı çıkmak zorunda bırakılmayacaktır.

7. Teçhizat ve kanama nedeniyle dışarı alınan oyuncu bir hakem veya 3. Hakem tarafından kontrol edildikten sonra, hakem veya yardımcı hakemin izniyle oyun devam ederken de oyun alanına dönebilecektir.

8. Hakem atışı sonrasında topla en az 2 oyuncu temas etmeden gol kararı verilemeyecektir. Ancak topla tek başına oynayan oyuncu topu kendi kalesine attıysa köşe vuruşu, rakip kaleye attıysa kale vuruşu kararı verilebilecektir.

9. Rakibin bariz gol şansını engelleme için ihraç kriterleri değişmiştir. Buna göre ceza alanı dışındaki ihraçlar aynen geçerlidir. İhlal ceza alanı içinde yapılıp penaltı ile sonuçlandığında, sadece, topu bilerek elle oynama, tutma, çekme ve itme ihlallerinde ( Futbolun parçası olarak kabul edilmediği için) ve topla oynama niyeti olmadan yapılan ihlallerde ihraç cezası, diğerlerinde ihtar cezası uygulanacaktır.

10. Dış müdahaleye rağmen topun kaleye girmesinde, eskisi gibi hakem atışı yapılmayacak, dış müdahalenin müdafaa oyuncularını engellememesi durumunda gol kararı verilebileceği.

11. Teknik alan ihlallerine ( Teknik alanı terk etme, sadece 1 kişinin ayakta olması ve teknik talimat verme kuralına uyulmaması, aşırı itiraz, oyuna müdahale, oyunu sabote etme gibi ) karşı daha duyarlı davranılacak ve uyarıları dikkate almayan ilgili kişiler oyun alanından ihraç edileceklerdir.

12. Maç sonundaki zaman çalma amaçlı taktiksel oyuncu değişiklikleri yapıldığı kanaati oluştuğunda, hakem ilgilileri uyaracak ve gerekli ilave sürelerini uzatma dakikalarına mutlaka ekleyecektir.

13. Serbest vuruş öncesi ve esnasında kalecilerin hareketleri rakiplerince kısıtlanamayacaktır. Bu kısıtlamayı yapan oyuncular serbest vuruş öncesi uyarılacak, devamı halinde, top oyuna girer girmez faulle cezalandırılacaklardır.

14.Kanadiyenlerin normal konum dışında çapraz tutularak haksız avantaj sağlanamaya müsaade edilmeyecektir, Özellikle kaleye yakın serbest vuruşlarda kanadiyenlerin çapraz yapılarak barajdaki boşluların doldurulmasına müsaade edilmeyecek, kanadiyenlerin doğal konumda olması hatırlatılacaktır. Buna uyulmadığı ve topla oynama ihlali gerçekleştiğinde D.S.V ve ya ceza alanı içindeyse penaltı kararı verilecektir.

15.Penaltı atışı ihlallerinde ihtar cezası sadece gol olmaması durumunda kaleciye, belirlenen oyuncu dışında atışı kullanan takım arkadaşına ve hızlanmayı tamamladıktan sonra durup kaleciyi aldatma hareketi yapan oyuncuya gösterilecektir. Ceza alanı çizgisini ihlal ederek penaltı tekrarına sebep olan oyunculara ilk ihlallerinde ihtar verilmeyecektir.

16. Yabancı oyuncu sayısının süper ligde 3+0 ve 1. Ligde 1+0 olarak uygulanacaktır.

Tüm takımlarımıza müsabakalarda başarılar dileriz.
Fikstur İçin Tıklayın
Ampute Futbol Takımları
Gol Krallığı Çizelgesi İçin Tıklayın
Kart Çizelgesi İçin Tıklayın
Antrenörlerimiz
Ampute Futbol Hakkında
Yol Ücretleri ve Formlar (Bordrolar)
Gol Krallığı
Disiplin Formu
Yönergeler
Kurullarımız
Faaliyet Programı
Ampute Futbol Foto Galeriler
HIZLI MENU
Ana Sayfa
Haberler
Duyurular
Etkinlikler
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
BRANŞLARIMIZ
Ampute Futbol
Atıcılık
Atletizm
Badminton
Bilek Güreşi
Boccia
Halter
Kayak
Masa Tenisi
Okçuluk
Oturarak Voleybol
TS Basketbol
TS Curling
TS Dans
TS Eskrim
TS Tenis
Yelken
Yüzme
KURUMSAL
Federasyon Personelimiz
Belgeler ve Formlar
Önceki Başkanlar
Yönetim Kurulu
Disiplin Kurulu
Denetleme Kurulu
Genel Mevzuat
Stratejik Plan
Vizyon&Misyon
Tarihçe
Sağlık Kurulu
Email List