ANA SAYFA
KURUMSAL
BRANŞLARIMIZ
Ampute Futbol
TS Basketbol
Atıcılık
Bilek Güreşi
Okçuluk
Yüzme
Yelken
TS Tenis
Para Badminton
Atletizm
Oturarak Voleybol
Masa Tenisi
Halter
Boccia
Kayak
TS Dans
TS Curling
TS Eskrim
HABERLER
DUYURULAR
BASINDA BİZ
Yazılı Basın
Dijital Basın
Radyo Programları
TV Programları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM
Branşlar - Yelken
PARALİMPİK YELKEN TÜRKİYE ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Mersin’in ev sahipliğinde düzenlenen Paralimpik Yelken Türkiye Şampiyonası sona erdi.

Öyküsü 2011yılına uzanan Bedensel Engelliler Yelken Branşı üç yıllık ara verdikten sonra 2017 yılında yeniden faaliyete başladı. 2017 yılında üç il beş tekne ve on sporcu ile başlanan branş dört yıllık süreçte ciddi bir aşama kaydetti. 2021 tarihi itibari ile yedi il 17 tekne 40 sporcu (pandemiden ötürü lisans güncellemeleri yapılmadığından ötürü sayı değişebilir.) ile Dünya Para Yelkende bizde varız diyoruz. 2017 yılından sonra yaş ortalaması da düşen sporcularımız umut veriyor. TBESF Başkanı Sayın Arif Ümit Uztürk’ün desteği, Teknik kurul ve As Başkanın gayretleri ile başarılı bir grafik çizen Yelken Branşı hızla büyümeye devam ediyor.

Mersin Valiliği himayesinde, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Türkiye Yelken Federasyonu ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, işbirliği ile 16-21 Eylül tarihleri arasında 12 bedensel engelli sporcunun katılımıyla Mersin’in ev sahipliğinde düzenlenen ‘Paralimpik Yelken Türkiye Şampiyonası sona erdi.

Türkiye de dördüncü kez ilimizde düzenlenen şampiyonada sporcular kadın-erkek gençler ve büyükler kategorilerinde milli takımlara seçilebilmek için kıyasıya mücadele etti. Altı gün birbirinden çekişmeli yarışlara sahne olan ’Paralimpik Yelken Türkiye Şampiyonası’ sonunda Hansa büyük kadınlarda Miray Ulaş birinci, Büşra Nur Çelik ikinci ve Serap Müge Yıldız üçüncü olurken, Hansa büyük erkeklerde H. Hüseyin Akbulut birinci, Atilla Altay ikinci, Erhan Gırgıs üçüncü, Hansa gençlerde ise Büşra Nur Çelik birinci, Furkan Erçin ikinci ve Serap Müge Yıldız üçüncü olma başarısı gösterirken, Cemal Özdiyar özel ödülleri ise H. Hüseyik Akbulut, Miray Ulaş ve Büşra Nur Çelik layık görüldü.
Paralimpik Yelken Milli takım seçmesi niteliğindeki şampiyona sonunda dereceye giren sporculara ödülleri Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Hizmetleri müdürü Osman Yıldızbakan, Spor şube müdürü Vedat Akyar ve Toroslar Gençlik hizmetleri ve spor müdürü Vedat Yüksel tarafından verilirken, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından Türkiye şampiyonasına katkı ve desteklerinden dolayı Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir adına verilen teşekkür plaketini Spor Hizmetleri müdürü Osman Yıldızbakan'a verildi.

Şampiyona sonunda milli takımlara seçilerek ülkemizi 02-09 Ekim tarihlerinde İtalya’nın Palermo kentinde düzenlenecek olan 2021 Paralimpik Dünya Yelken Şampiyonası’nda sporcularımız, ülkemizi temsil ederek bayrağımızı göndere çekmeyi hedefliyorlar.

Kategorilere göre derece alan sporcularımız
Hanse kadınlar
1.Miray Ulaş
Hanse kadınlar
2.Büşranur Çelik
Hanse kadınlar
3.Serap Müge Yıldız

Hanse erkekler
1.Hasan Hüseyin Akbulut
Hanse erkekler
2.Atilla Altay
Hanse Erkekler
3.Erhan Girgis

Hanse gençler
1.Büşranur çelik
Hanse gençler
2.Furkan Çelik
Hanse gençler
3.Serap Müge yıldızİndirilebilir Dosyalar
1
Dosya
İndir
Resim Galerisi
Kurullarımız
Yelken
Yelken Foto Galeriler
HIZLI MENU
Ana Sayfa
Haberler
Duyurular
Etkinlikler
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
BRANŞLARIMIZ
Ampute Futbol
Atıcılık
Atletizm
Bilek Güreşi
Boccia
Halter
Kayak
Masa Tenisi
Okçuluk
Oturarak Voleybol
Para Badminton
TS Basketbol
TS Curling
TS Dans
TS Eskrim
TS Tenis
Yelken
Yüzme
KURUMSAL
Federasyon Personelimiz
Belgeler ve Formlar
Önceki Başkanlar
Yönetim Kurulu
Disiplin Kurulu
Denetleme Kurulu
Genel Mevzuat
Stratejik Plan
Vizyon&Misyon
Tarihçe
Sağlık Kurulu
Email List