BİZİ TAKİP ET!

19.branş kano oldu

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun (TBESF) 19. branşı kano oldu. TBESF Başkanı Arif Ümit Uztürk, “Son yönetim kurulu toplantımızda aldığımız kararla kano branşında da faaliyet göstereceğiz.” dedi.

Türkiye Kano Federasyonu ile görüşerek ileriye dönük nasıl çalışmalar yapmaları gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunacaklarını dile getiren Uztürk, "Sakarya’da bulunan kano ve kürek merkezini kullanmayı düşünüyoruz. Engellilerde kano branşı için özel bir ekipman gerekmiyor, sporcularımızın da büyük çoğunluğunu ampute arkadaşlarımızdan oluşacak." diye konuştu.

Olimpiyat yılı olması nedeniyle yoğun bir dönem geçirdiklerini ifade eden Uztürk, şöyle devam etti:"7 branşta 41 sporcumuz kota almış durumda. Kota müsabakaları bazı branşlarda devam ediyor. Atletizmde Avrupa Şampiyonası, okçulukta telafi turnuvası adı altında yapılacak bir organizasyon var. Tenis ve eskrimde de şansımız devam ediyor. Özellikle teniste, Büşra Ün şu anda dünyada 32. sırada, buralara 90. sıralardan aldık getirdik.

Büyük ihtimalle ilk 32 Rio’ya gidecek. Diğer branşlardan da elde edeceğimiz kotalarla sayımız 45 civarına ulaşacaktır. Bu tabii ki çok mutluluk verici bir tablo."- "Dünya sıralamalarına baktığımızda işler değişebilir""Ülkemiz açısından belki bu mutluluğu paylaşabiliriz ama dünya sıralamalarına baktığımızda işler değişebilir." diyen Uztürk, kota sayılarını, 2012 Londra Paralimpik Oyunları’na 235 sporcuyla katılıp 95 altın madalya alan Çin ile karşılaştırdıklarında, daha fazla çalışma yapmaları gerektiğini söylemek zorunda olduklarını dile getirdi. Uztürk, 2016 Rio Paralimpik Oyunları’na 4 bin 350 kişinin katılacağını vurgulayarak, "Bunun 1400’ünü atletizm oluşturuyor, biz atletizmde 2 sporcuyla katılıyoruz. Yüzmede 800 sporcu var, bizim 2 kotamız bulunuyor. Sistemde bir takım çarkları, dişlileri yeniden harekete geçirmemiz lazım. Bunu zaman zaman Spor Genel Müdürlüğü ile paylaşıyoruz." dedi.

Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) gibi bedensel engellilerin de sporcu eğitim merkezlerine ihtiyacı olduğunun altını çizen federasyon başkanı, özellikle yüzme ve atletizmde bunu yapamadıkları takdirde, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na en fazla 50 sporcuyla katılabileceklerini söyledi. 2020’nin 100 sporcuyla katılacakları bir olimpiyat olmasını istediklerini dile getiren Uztürk, gerekli çalışmalar yapılmadığı takdirde olimpiyatlara giden sporcu sayısının artacağını düşünmediğini kaydetti.

Arif Ümit Uztürk, 2 bin 800’ü aktif 5 bin 765 lisanlı sporcuları bulunduğunu belirterek, engelli sporcuları sporla buluşturmanın çok kolay olmadığını söyledi.

Çocukları evlerinden çıkarıp sosyal hayatın içine katmakta sıkıntılar yaşadıklarını anlatan Uztürk, "Aileler bazen çocuklarının dışarı çıkmasıyla sanki utanç duyacaklarını hissediyorlar. Ülke olarak önce bu algıdan kurtulmamız lazım. Bazen de kentlerde ulaşım problemleri oluyor." dedi.Sosyal ve sportif anlamda son yıllarda çok olumlu gelişmeler yaşandığını belirten Uztürk, "Sporcuların müsabakalara gidip gelebilmesi için 30 kente engelli araçları gönderildi. Bunların artarak devam edeceğini biliyorum ama sporcu sayısı bence yeterli değil. Avrupa ülkeleriyle kıyasladığımızda gerilerde olduğumuzu görürüz. Branş sayımız artıyor, sporcu sayımız da artmalı." diye konuştu.

Türkiye’de Engelliler Spor Federasyonunun 1990’da kurulduğunu, 2000 yılında ise 4 ayrı engelli spor grubuna ayrıldığını dile getiren Uztürk, şöyle devam etti:"Kuruluş tarihimiz 2000, yaşımız on altı. 16 yaşında bir federasyon olarak 40-50 senedir engelli branşlarında var olan ülkeleri, bazı branşlarda darmadağın ettik. Okçuluk, masa tenisi, halter, tekerkeli sandalye basketbol, ampute futbol ve yüzme bunlardan bazıları ama biz kendimizi yeterli bulmuyoruz. Daha fazla gelişmek zorundayız."

  "Beklentimiz yüksek"

Paralimpik oyunların hazırlıklarına devam ettiklerini, bunun yanı sıra yurt içi takvimlerinin de yoğun olduğunu ifade eden Uztürk, sözlerini şöyle tamamladı:"Bu ay birçok faaliyet var. Kamp ve yarışmalar devam ediyor. Yurt dışına giden ekiplerimiz var. Hedef 2016’ya en yüksek sporcu sayısıyla katılıp hiç olmazsa 2012’nin madalya sayısını geçebilmek. Halter, okçuluk, masa tenisi gibi özellikle bireysel branşlarda altın madalya şansımız bulunuyor. Açık hava şartları bir takım şanssızlıklar oluşturabiliyor ama beklentilerimiz yüksek."

TBESF HABER

“Para Dans Kosice 2023 turnuvasından 3 Altın 2 Gümüş Madalya ile Dönüyorlar”

Federasyonumuzun 2023 yılı faaliyet programında öne çıkan bir etkinlik gerçekleşti. Para Dans Kosice 2023 Para Dance Sport World Cup Turnuvası, 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Slovakia’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sporcular, bu prestijli turnuvada üstün bir başarı elde ettiler. Toplamda 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanan milli sporcular, Türk bayrağını gururla temsil ettiler.

Slovakya’nın ev sahipliğindeki turnuva, dünya çapında yetenekli dansçıları bir araya getirerek büyük bir rekabetin yaşandığı bir platform oldu. Sporcular, sadece ülkemizi değil, aynı zamanda yeteneklerini tüm dünyaya gösterme fırsatı buldular.

Federasyonumuz, sporcularımızın elde ettiği bu başarıdan dolayı gurur duyuyor ve onları tebrik ediyor. Bu önemli etkinliğin, gelecekteki uluslararası müsabakalarda da başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz. Sporcularımıza başarılarının devamını dileriz.

PARADANS KOSIČE DÜNYA KUPASİ 2023

OKUMAYA DEVAM ET

Ampute Futbol

Ampute Futbol 2023-2024 Sezonu Süper Lig Fikstür Çekimi

“Ampute futbol 2023-2024 sezonu Süper Lig fikstür çekimi 14 Eylül 2023 tarihinde saat 16:30’da YouTube üzerinden canlı yayınlanacaktır. Canlı yayın bağlantısı aşağıdaki gibidir:”

https://www.youtube.com/@bedenselengelliler

 

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

“Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBESF Başkanı Alpaslan Erkoç’u Kabul Etti”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç’u makamında kabul etti. Görüşme Bakanlık makamında gerçekleşti. Federasyon başkanı Erkoç, Gençlik ve Spor Bakanına yeni dönem faaliyetleri ve çalışma takvimi hakkında bilgiler verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Federasyon Başkanı Erkoç’u ve göreve gelen yeni yönetimini tebrik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,’ Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu çalışmalarını yakından takip edeceğini ve önümüzdeki dönemde Federasyonun tüm bileşenleriyle ve Milli Takımlarla ses getiren başarılara imza atmasını beklediğini’ ifade etti. Bakan Bak, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın örnek bir sporsever olduğunu ve özellikle de sporda engellilerin varlığı konusundaki hassasiyetlerini’ dile getirdi. Bu doğrultuda Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Milli takımın çalışmalarını yakından birebir takip ederek uluslararası alanda Paralimpik olimpiyatlarda yeni başarılar kazanmak için gereken desteği vereceklerini söyledi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonun kısa, orta ve uzun vadede stratejik planları ve çalışmaları hakkında Bakan Bak’ a detaylı bir sunum gerçekleştiren Başkan Erkoç, “Sayın Bakanımız bizi çok samimi ve sıcak bir ortamda karşıladı. Kendisine mütevazı kişiliğinden ve engellilerin spordaki varlığına olan duyarlılığından dolayı adeta hayran kaldık. Sayın Bakanımızın Türk Sporu ve özellikle Milli Takımlarımız adına her türlü desteği fazlasıyla verecek bir sporsever olması biz spor camiası için büyük bir öneme sahiptir. Bu, bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oluşturacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ ın ilgi ve özverisi ile engelli sporunu en güzel yerlere getireceğimize inanıyoruz. Sayın Bakanımıza Federasyonumuza göstermiş olduğu ilgisi ve biz engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığı ve sevgisinden dolayı müteşekkirim” dedi.

Görüşme sonunda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç Bakanlık makamında hatıra fotoğrafı çektirdi.

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P