BİZİ TAKİP ET!

Ampute Futbol Hakkında

Kişinin kol, bacak, ayak veya elinin tümünün veya bir kısmının olmaması durumuna amputasyon denir. 

AMPUTE FUTBOL OYUN KURALLARININ FİFA (KOŞAN FUTBOL) OYUN KURALLARINDAN FARKLARI

1. Ampute olmayan oyuncular bu müsabakalarda oynayamazlar.
2. Oyuncular Müsabaka esnasında protez kullanamazlar.
3. Oyuncuların bir bacağı ampute olmalıdır. Oyuncular ampute ayağına ayakkabı giyemezler.
4. Oyuncular ampute ayağı ile topa vuramaz, vurursa topu bilerek elle oynamış gibi cezalandırılırlar.
5. Oyuncular koşarken ampute bacağıyla yere basamazlar, basarlarsa sırasıyla ikaz, ihtar ve ihraç alırlar.
6. Oyuncular iki adet Kanedyen kullanırlar. Oyuncuların Kanadyenleri elin uzantısı sayılır.
7. Oyuncuların Kanedyenleri; tozluklarının rengini taşımalıdır.
8. Kalecilerin bir kolu ampute olmalıdır. Kalecileri tek eldiven kullanırlar. ( Ampute olmayan eline.)
9. Kaleciler ampute kolları ile bilerek topa dokunamazlar. Dokunurlarsa oyuncu gibi değerlendirilirler, pozisyona göre Penaltının yanı sıra, ihtar veya ihraç
(Bariz gol şansını engelleme gibi ) cezası alırlar.
10.10.Madde değişiklik metni
Kale alanını terkeden kaleci:
a- Kaleciler kale alanı içinde kalmalıdır.
b- Eğer bir kaleci; kalesini aktif olarak savunmak için, topla oynamak için ve bir rakibini engellemek amaçlı veya kale alanının dışında aktif oyuna müdahalede bulunmak için kale alanını ilk kez terk ettiğinde en az sarı kartla cezalandırılmalıdır ancak bu ihlallerden birini gerçekleştirirken bariz gol şansını engellemişse kırmızı kartla cezalandırılacaktır (referans FIFA 12. Kural). Sonrasında oyun, ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine verilen bir DSV ile başlatılacaktır.
c- Kaleci yukarıdaki kuralı ikinci kez ihlal ettiğinde kırmızı kartla oyundan ihraç edilir ve oyun ihlalin yapıldığı yerden rakip takımın lehine verilen bir DSV ile yeniden başlatılır.
d- Kaleci kale alanını kasıtsız, tesadüfen ve önemsiz şekilde terk etmişse (örneğin hızını alamama, momentum, degaj, topu ayakla çelmek veya savuşturmak gibi) bu durum cezalandırılmamalıdır.

11. Kaleciler ve oyuncular kale vuruşunda veya kendi ceza alanı içinden kullandıkları tüm direkt ve endirekt vuruşlarda topu rakip alana havadan direkt
atamazlar. Atarlarsa orta çizgiden rakip takım endirekt serbest vuruşla oyuna başlar.
12. Kaleciler, top oyunda iken, ceza alanı içinden topu; eliyle ayağıyla veya kafasıyla rakip sahaya atabilirler.
13. Kaleciler Ceza alanı dışından serbest vuruş kullanamazlar.
14. Kaleciler Penaltı atışı kullanamazlar. (Seri penaltılar dahil.)
15. Ampute futbolda Ofsayt yoktur.
16. Taç vuruşu ayakla kullanılır.
17. Taç vuruşundan rakip kaleye direkt gol kaydedilemez, bu durumda oyun Kale atışı ile başlar.
18. Taç vuruşundan kendi kalesine direkt gol kaydedilemez, bu durumda oyun Köşe vuruşu ile başlar.
19. Müsabakalarda Hakem, Yardımcı Hakem ve 3.Hakem görev alır.
20. Oyunu başlatma ve bitirme yetkisi, uzatma süresi ile ilgili karar, müsabakaya ara verme, mola ve tatil etme yetkisi Hakeme aittir.
21. Hem Hakemin, hem de yardımcı hakemin, karar yetkisi ve disiplin yetkisi vardır.
22. Hakem ve Yardımcı hakem oyun alanında, 3. Hakem yedek kulübeleri önünde görev yapar.
23. Hakem ve yardımcı hakem bayrak kullanmazlar.
24. Ampute Futbol Suni Çim ( Sentetik ) sahada oynanır.
25. Ampute futbolda ideal oyun alanı ölçüleri: 40 x 60 metredir. ( Genişlik en az:30m. En fazla: 50 m. Uzunluk en az: 55 m. Ençok: 70 m.)
26. Kale ölçüleri: 5 X 2.20 metredir.
27. Ceza alanı ölçüleri: 8.m. X 10 metredir.
28. Penaltı noktasının Kale çizgisine uzaklığı 7 metredir.
29. Orta yuvarlağın yarıçapı 6 metredir. Serbest vuruşlarda Baraj mesafesi: 6 metredir ( taç vuruşu dahil).
30. Kaleler ve köşe gönderleri seyyar olabilir.
31. Oyun 25 er dakikalık 2 eşit devreyle oynanır. Devre arası süresi 10 dakikadır.
32. Her iki takımın da her devrede, 1 dakikalık 1 er mola hakları vardır.
33. Netice alınması istenen maçlarda 10’ar dakikalık iki uzatma devresi oynanır.
34. Uzatma devrelerinin her birinde de, her takımın 1’ er mola hakkı vardır.
35. Oyuncu sayısı normalde: 6 oyuncu, 1 Kaleci sahada; 6 oyuncu ve 1 Kaleci yedek olmak üzere Toplam 14 tür.
36. Müsabakanın ilk başlangıcında bir takım en az 1 kaleci, 4 Oyuncuyla oyuna başlayabilir. ( Toplam 5 kişi )
37. Müsabaka başladıktan sonra takımlardan birinde, herhangi bir sebeple, kadronun 1kaleci, 4 oyuncu altına inmesi ( toplamda 4 dört kişi ve altına inmesi)
durumda o müsabaka tekrar başlatılamaz.
38. Oyuncu değişikliğinde sınırlama yoktur. Yedek oyunculardan en fazla ikisi aynı anda değiştirilebilir.
39. Değişiklikle Oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna girebilir.
40. Sakatlık veya ihraç nedeniyle kaleye geçecek kaleci kalmazsa müsabaka tekrar başlatılamaz.
41. Kaleci ancak yedek kaleci ile yer değişebilir. Oyuncular kaleci ile yer değişemez.
42. İhraç edilen kalecinin yerine bir oyuncu çıkarılır ve yerine varsa yedek kaleci alınır.
43. Ceza alanı içindeki tüm hakem atışları; Ceza alanının, kale çizgisine paralel ön çizgisinin, oyun durduğu andaki topun bulunduğu noktaya en yakın
noktasından yapılır.
44. Hücum eden takımın rakip Ceza alanı içinde kazandığı Endirekt serbest vuruşlar; Ceza alanının, kale çizgisine paralel ön çizgisinin üzerinden ve ihlalin
olduğu noktaya en yakın noktasından yapılır.
45. Müdafa yapan takımın kendi ceza alanı içinde kazandığı her türlü direkt ve endirekt serbest vuruşlar; ceza alanının herhangi bir yerinden yapılabilir.
46. Kale vuruşundan kendi kalesine veya rakip takımın kalesine doğrudan bir gol kaydedilemez.
47. Yerde yatarken veya kayarak topa veya rakibe müdahale tehlikeli hareket kabul edilir ve endirekt serbest vuruşla cezalandırılır.


Duyurular

3-6 MART 2024 HAKEM VE GÖZLEMCİ ATAMALARI

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu 2023-2024 faaliyet programı çerçevesinde oynanan “Bitexen Ampute Futbol Süper Lig, 1.Lig ve 2.Lig”  Hakem ve gözlemci atamaları aşağıdadır;

03-06 MART ATAMALAR

 

SL TARİH ŞEHİR SAHA SAAT A TAKIMI B TAKIMI HAKEM Y.HAKEM 3.HAKEM GÖZLEMCİ
18.HF 2.03.2024 ANKARA ODTÜ SENTETİK ÇİM SAHA 12:30 ODTÜ TEKNOKENT S.K. ŞİŞLİ YEDİTEPE ENG. S. K. ZEKERİYA KÖLSÜN TOLGAHAN KAYADAN GÜROL SAKALLI MUSTAFA ÇAVUŞ
18.HF 3.03.2024 KAYSERİ ARGINCIK 2. NOLU SAHA 13.00 KAYSERİ MELİKGAZİ BEL. S.K. PENDİK ENG. S. K. ÖMER FATİH ERGÜL İSMAİL ÖZMEN MEHMET EROL UTKU TUNAVELİOĞLU
18.HF 3.03.2024 Ş.URFA 11 NİSAN STADYUMU 1 NOLU SAHA 12.00 DEPSAŞ ENERJİ S.K. GEBZE BELEDİYESİ AMPUTE S.K. ABDULKADİR DÜZGÜN SELAHATTİN YILDIZ GÖZDE BEDİR AHMET ALANKA
18.HF 3.03.2024 İZMİR BORNOVA BEHÇET UZ REKR. ALANI FUT SAH. 13.00 İZMİR BŞ. BEL. GENÇB. S.K. KONYA AMP. FUT. S.K. HÜSEYİN AYAZ RECEP DUMAN İSMAİL DÜNDAR SADIK KAYHAN
18.HF 3.03.2024 TRABZON AKYAZI 2 NOLU SAHA 13.00 ORTAHİSAR BEL. AMP. F.S.K. ALVES KABLO AMP. FUT.S.K. VOLKAN OĞUZ EROL EROĞLU ERDEM SARIASLAN MUSTAFA ÖZİZMİRLİ
18.HF 3.03.2024 G.ANTEP ŞAHİNBEY AKKENT SPOR TESİSLERİ 12.00 ŞAHİNBEY BEL. GENÇ. S.K. TSK REH. MRK. ENG.S.K. OKAN GÜLDAL OKAN ŞENSOY MEHMET FATİH DELİÇAY NEŞET MERDİN
1.LİG TARİH ŞEHİR SAHA SAAT A TAKIMI B TAKIMI HAKEM Y.HAKEM 3.HAKEM GÖZLEMCİ
10.HF 3.03.2024 KAYSERİ ARGINCIK STADI 2. NOLU SAHA 11.00 ANADOLU ERCİYES ENG. S.K. ADANA AMPUTE S.K. ÖMER OZAN ERMAN METİN TAŞ RIDVAN TOP YASİN ŞAHİN
10.HF 3.03.2024 İSTANBUL SANCAKTEPE BLD SARIGAZİ STADYUMU 12:30 SANCAKTEPE BELEDİYE S.K. ANTALYA BŞ. BEL. S.K. MUSTAFA USLU FATİH DİKBEZ FIRAT KONURÇE YAHYA EROĞLU
10.HF 3.03.2024 SAMSUN CANİK HALUK ULUSOY SUNİ ÇİM SAHA 12.00 MP SAMSUN ENGELLİLER S.K. OLİMPİK YETENEKLER S.K. MEHMET HİMYERİ YUSUF EROL MEHMET ALİ GÜLKARA MURAT YÜZGEÇ
10.HF 3.03.2024 K.MARAŞ MERKEZ 1 SPOR KOMPLEKSİ 2 NOLU SAHA 13.00 K.MARAŞ AMPUTE S.K. SAKARYA BED. ENG. S.K. ŞEHMUS ÜNVERDİ SERHAT ERBAY TUT MEHMET ERAY USLU AHMET MADEN
2.LİG TARİH ŞEHİR SAHA SAAT A TAKIMI B TAKIMI HAKEM Y.HAKEM 3.HAKEM GÖZLEMCİ
9.HF 3.03.2024 G.ANTEP 25 ARALIK HOKEY ÇİM SAHASI 14.00 GAZİANTEP BEDENSEL ENG.S.K. SAMSUN BEDENSEL ENG.S.K. CENGİZ DEMİR AYDOĞAN YELTEPE EMRE ÇELİKBAŞ VEDAT TAŞDEMİR
9.HF 3.03.2024 BATMAN 75. YIL CUMHURİYET SENTETİK ÇİM SAHASI 13.00 BATMAN GÖKKUŞAĞI ENG. S.K. ANKARA AMPUTE S.K. AHMET PAKIRCI MURAT ÖZÇETİN ABDULKADİR KİRKİZ MURAT AKÇUN
9.HF 3.03.2024 İSTANBUL İSTOÇ SPOR TESİSLERİ 14.00 BAĞCILAR ENGELLİLER S.K. UYSAL HYD. KONYA BED. ENG.S.K. MURAT BAY YAKUP ÖZDEMİR MÜSLÜM CEYLAN MUSTAFA YONTAR
SL TARİH ŞEHİR SAHA SAAT A TAKIMI B TAKIMI HAKEM Y.HAKEM 3.HAKEM GÖZLEMCİ
19.HF 6.03.2024 İSTANBUL ŞİŞLİ BEL. AYAZAĞA YUSUF TUNAOĞLU SAH. 14:00 ŞİŞLİ YEDİTEPE ENG. S. K. ORTAHİSAR BEL. AMP. F.S.K. MUSTAFA ÖZTÜRK HAYATİ TIRAK EMRE ÇELİKBAŞ UYGAR YAKUP OLGAR
19.HF 6.03.2024 ANKARA ANK .BB. AMPUTE FUT. PAR SAHASI-BATIKENT 15:00 ALVES KABLO AMP. FUT.S.K. İZMİR BŞ. BEL. GENÇB. S.K. SERVET ÖLEKLİ HASAN ÇİFTÇİ ZİYA AYDEMİR MURAT YÜZGEÇ
19.HF 6.03.2024 KONYA SELÇUKLU AMPUTE FUTBOL SAHASI 14:00 KONYA AMP. FUT. S.K. DEPSAŞ ENERJİ S.K. METİN TAMTEKİN SÜLEYMAN AKÇİT YUSUF BULUT NECMİ SADAY
19.HF 6.03.2024 GEBZE METİN OKTAY SPOR TESİSLERİ 13:00 GEBZE BELEDİYESİ AMPUTE S.K. KAYSERİ MELİKGAZİ BEL. S.K. AHMET İLHAN AYDIN AHMET AYTAÇ ÖZÇELİK MUSA MUTLU İSMAİL AYDIN
19.HF 6.03.2024 ANKARA RHBLTS MERKEZİ 19 EYLÜL SPOR TESİSLERİ 13.00 TSK REH. MRK. ENG.S.K. ODTÜ TEKNOKENT S.K. SUAT ONAY CELAL ERTAŞ ZEYNEL CAMCI ALPASLAN ACIMERT
19.HF 6.03.2024 İSTANBUL PENDİK BEL. AMPUTE FUTBOL SAHASI 13.00 PENDİK ENG. S. K. ŞAHİNBEY BEL. GENÇ. S.K. SELAMİ KARAHANCI BİLGECAN ARZUMAN GÜRKAN SEVİNÇ AYTEKİN BÜYÜKBAŞ

OKUMAYA DEVAM ET

Duyurular

AMPUTE FUTBOL TÜM LİGLER KART ÇİZELGESİ

2023-2024 Sezonu Bitexen Ampute Futbol Ligleri güncel kart çizelgesi aşağıdadır;

SÜPER LİG 1.LİG VE 2.LİG KARTLAR GÜNCEL

OKUMAYA DEVAM ET

Duyurular

AMPUTE FUTBOL TÜM LİGLER KART ÇİZELGESİ

2023-2024 Sezonu Bitexen Ampute Futbol Ligleri güncel kart çizelgesi aşağıdadır;

 

SÜPER LİG 1.LİG VE 2.LİG KARTLAR GÜNCEL

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P