BİZİ TAKİP ET!

‘Artık Çinliler kaçıyor’

Türkiye’nin 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda topladığı 9 madalyanın 3’ünü kazanan masa tenisi sporcuları, organizasyona federasyonun yurt dışından getirttiği masalarda antrenman yaparak hazırlandı.

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, yaptığı açıklamada Paralimpik Oyunları’nda masa tenisi branşında elde edilen başarılara yönelik sporcular için ellerinden gelen bütün imkanları seferber ettiklerini söyledi.

Uztürk, "Rio’da yarışacakları masaların özelliklerini tanıyabilmeleri için yurt dışından 4 masa getirttik. Kamp yerlerine götürdük ve sporcularımız antrenmanlarını bu masalarda yaptılar." dedi.

Sağlanan olanakların hazırlık sürecinde sporcuların motivasyonlarını da artırdığını ifade eden Uztürk, "Spor Genel Müdürlüğü olsun Gençlik ve Spor Bakanlığı olsun ödenek açısından sıkıntı yaşamadık, bu çok önemli. Atıcılıkta silahları yeniledik, okçulukta atış yapılacak platformun aynısını yaptırdık, yayları ve okları yeniledik. Basketbolda ABD, Hollanda, İspanya’ya kadar birçok yurt dışı müsabakaya gönderdik. Dünyanın en iyi sandalyelerini alarak sandalyeleri yeniledik." ifadelerini kullandı.

Federasyonda 2008 yılında yönetim kurulu üyesi ve masa tenisinden sorumlu asbaşkan olduğunu hatırlatan Uztürk, "Uluslararası yarışmalara gittiğimizde Neslihan Kavas dışındaki tüm sporcularımızı Avrupalılar yenip geçiyorlardı. Biz o zaman korkmadık ve yılmadık. 3 sene dişimizi sıktık ve 2011 yılından itibaren Avrupalıları yenmeye başladık." diye konuştu.

Masa tenisinde Rio’da madalya mücadelesi veren sporcuların Ankara’da hep bir arada aile gibi olduklarını ve hocalarıyla her gün çalışma fırsatı bulduklarını dile getiren Uztürk, şunları söyledi:

"Doğan Çağlar Engelliler İş Okulu’nda çok da uygun olmayan bir çalışma ortamları olmasına rağmen her gün çalışma fırsatı buldular. Bunun için de kalitelerini yükselttiler. Çok sayıda yurt dışı organizasyona katıldılar, önlerini hiç kesmedik aksine bütün imkanlarımızı seferber ettik. Yurt dışında iyi, kaliteli sporcularla oynamalarının katkısı çok büyük oldu. Malzeme, kamp hiçbir eksikleri olmadı. Rio’daki maç yapacakları masaların özelliklerini tanımaları için yurt dışından masa, aynı özeliklerde masalar aldık. Bu masaları antrenman yaptıkları yerlere ve kamplara götürdük. Hocalarına da çok inanıyorlardı. Hocalarının gözetiminde her gün 7-8 saat antrenman yaptılar. Çok çalıştılar ve karşılığını aldılar."

"Artık Çinliler kaçıyor"

Yapılan yatırım ve çalışmaların ardından masa tenisinde çok iyi bir noktaya geldiklerine dikkati çeken Uztürk, "Eskiden biz kaçardık artık Çinliler ve Koreliler başta olmak üzere onlar bizden kaçıyorlar. ‘Finallerde Türkler var’ diyorlar ve bundan kaygılanıyor, rahatsızlık duyuyorlar. Bu bize, doğru işler yapıldığını gösteriyor." dedi.

Türk sporcularla başarının daha önemli olduğunu vurgulayan Uztürk, şunları söyledi:

"Federasyonumuz bünyesindeki hiçbir branşta devşirme sporcu yok. Devşirme sporcunun da kalitelisi çok abartı olmadan monte edilebilir ama bizde olmadı. Masa tenisinde hiç olmadı bundan sonra da olmayacak. Altyapıda çok iyi sporcularımız var. Bu yıl 9 kota aldık. Zaten kotaları kendi sporcularımızla fazlasıyla dolduruyoruz. Gelecekte inşallah daha da iyi sonuçlar alırız."

Yeni branşlara öncelik

Uztürk, Rio Paralimpik Oyunları’nda 4 bin 350 sporcunun mücadele ettiğini belirterek, "Türkiye’nin katılım sayısını artırmak için oturarak voleybol, bocce ve kadın basketbolu devreye girmeli." dedi.

Madalyaları kazanmak kadar taşımanın da önemli olduğuna işaret eden Uztürk, şunları kaydetti:

"2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na yavaş yavaş yatırım yapmaya başladık. Basketbolun altyapısında şimdiden ciddi kamplar organize ettik. Bakanlık da 103 sandalye dağıtacak. Yüzme ve atletizmde sporcu sayısı bin 900’ü buluyor. Bizim gönderdiğimiz sayı yeterli değil. Çin’in topladığı rakamlar ortada ancak kaç sporcuyla katıldıklarına da bakılmalı. Yakında federasyon seçimi var. Biz oluruz ya da olmayız ama Türkiye’nin oyunlara katılım sayısını artırmaya yönelik çalışmalar bir an önce hayata geçirilmeli."

TBESF HABER

“Para Dans Kosice 2023 turnuvasından 3 Altın 2 Gümüş Madalya ile Dönüyorlar”

Federasyonumuzun 2023 yılı faaliyet programında öne çıkan bir etkinlik gerçekleşti. Para Dans Kosice 2023 Para Dance Sport World Cup Turnuvası, 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Slovakia’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sporcular, bu prestijli turnuvada üstün bir başarı elde ettiler. Toplamda 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanan milli sporcular, Türk bayrağını gururla temsil ettiler.

Slovakya’nın ev sahipliğindeki turnuva, dünya çapında yetenekli dansçıları bir araya getirerek büyük bir rekabetin yaşandığı bir platform oldu. Sporcular, sadece ülkemizi değil, aynı zamanda yeteneklerini tüm dünyaya gösterme fırsatı buldular.

Federasyonumuz, sporcularımızın elde ettiği bu başarıdan dolayı gurur duyuyor ve onları tebrik ediyor. Bu önemli etkinliğin, gelecekteki uluslararası müsabakalarda da başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz. Sporcularımıza başarılarının devamını dileriz.

PARADANS KOSIČE DÜNYA KUPASİ 2023

OKUMAYA DEVAM ET

Ampute Futbol

Ampute Futbol 2023-2024 Sezonu Süper Lig Fikstür Çekimi

“Ampute futbol 2023-2024 sezonu Süper Lig fikstür çekimi 14 Eylül 2023 tarihinde saat 16:30’da YouTube üzerinden canlı yayınlanacaktır. Canlı yayın bağlantısı aşağıdaki gibidir:”

https://www.youtube.com/@bedenselengelliler

 

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

“Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBESF Başkanı Alpaslan Erkoç’u Kabul Etti”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç’u makamında kabul etti. Görüşme Bakanlık makamında gerçekleşti. Federasyon başkanı Erkoç, Gençlik ve Spor Bakanına yeni dönem faaliyetleri ve çalışma takvimi hakkında bilgiler verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Federasyon Başkanı Erkoç’u ve göreve gelen yeni yönetimini tebrik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,’ Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu çalışmalarını yakından takip edeceğini ve önümüzdeki dönemde Federasyonun tüm bileşenleriyle ve Milli Takımlarla ses getiren başarılara imza atmasını beklediğini’ ifade etti. Bakan Bak, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın örnek bir sporsever olduğunu ve özellikle de sporda engellilerin varlığı konusundaki hassasiyetlerini’ dile getirdi. Bu doğrultuda Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Milli takımın çalışmalarını yakından birebir takip ederek uluslararası alanda Paralimpik olimpiyatlarda yeni başarılar kazanmak için gereken desteği vereceklerini söyledi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonun kısa, orta ve uzun vadede stratejik planları ve çalışmaları hakkında Bakan Bak’ a detaylı bir sunum gerçekleştiren Başkan Erkoç, “Sayın Bakanımız bizi çok samimi ve sıcak bir ortamda karşıladı. Kendisine mütevazı kişiliğinden ve engellilerin spordaki varlığına olan duyarlılığından dolayı adeta hayran kaldık. Sayın Bakanımızın Türk Sporu ve özellikle Milli Takımlarımız adına her türlü desteği fazlasıyla verecek bir sporsever olması biz spor camiası için büyük bir öneme sahiptir. Bu, bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oluşturacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ ın ilgi ve özverisi ile engelli sporunu en güzel yerlere getireceğimize inanıyoruz. Sayın Bakanımıza Federasyonumuza göstermiş olduğu ilgisi ve biz engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığı ve sevgisinden dolayı müteşekkirim” dedi.

Görüşme sonunda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç Bakanlık makamında hatıra fotoğrafı çektirdi.

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P