BİZİ TAKİP ET!

Badmintoncularımızdan Avrupa Şampiyonası

Bedensel Engelliler Avrupa Badminton Şampiyonası, 7-10 Haziran günleri arasında Almanya’nın Dortmund kentinde yapıldı.

Şampiyonada, antrenör Ahmet Bozdam ve yardımcı antrenör Celalettin Kanber yönetiminde 4 sporcumuz mücadele etti.

İLKER TUZCU İKİ ALTIN MADALYA BİRDEN KAZANDI

SU5 sınıfında mücadele eden İlker Tuzcu, hem tek erkeklerde hem de çift erkeklerde Avrupa Şampiyonluğuna ulaşarak büyük bir başarıya imza attı.Tek erkeklerde A grubunda yaptığı iki maçı da kazanan İlker Tuzcu, grup lideri olarak çeyrek finale yükseldi.Çeyrek finali bay geçen sporcumuz, yarı finalde İsrailli badmintoncu Eyal Bachar’ı 21-11 ve 21-11’lik setlerle 2-0 yenerek adını finale yazdırdı.

Finalde B grubunun birincisi Polonyalı Bartlomiej Mroz ile mücadele eden sporcumuz, rakibini 21-17 ve 21-6’lık setlerle 2-0 mağlup ederek Avrupa Şampiyonu oldu.Altın madalyaya set vermeden ulaşan İlker Tuzcu, çift erkeklerde de başarısını tekrarladı. Sporcumuz, Rus partneri Mikhail Chiviksin ile birlikte oynadığı dört maçı da kazanarak bir kez daha kürsünün en üst basamağına çıktı.

İlker Tuzcu – Mikhail Chiviksin çifti, grup sistemiyle oynanan maçlarda sırasıyla Bartlomiej Mroz (Polonya) – Magnus Veigas (İsveç) ikilisini 21-13 ve 21-15; Eyal Bechar (İsrail) – Julie Thrane (Danimarka) ikilisini 21-15 ve 21-10; Frank Dietel (Almanya) – Sebastian Mueller (Almanya) çiftini 21-18 ve 21-11 ve Leo Hartrich (Almanya) – Graham High (İngiltere) çiftini 21-7 ve 21-9’luk setlerle mağlup etti.

AVNİ KERTMEN ÇİFT ERKEKLERDE ALMAN PARTNERİYLE ZAFERE ULAŞTI

Ülkemize altın madalya kazandıran bir diğer sporcumuz da Avni Kertmen oldu.Avni Kertmen, çift erkekler WH1 sınıfında Alman partneri Thomas Wandschneider ile birlikte Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Kertmen – Wandschneieder çifti, çeyrek finali bay geçtikten sonra yarı finalde Rus Pavel Popov – Yuri Stepanov ikilisini 21-4 ve 21-15, finalde de Fransız Pascal Barillon – David Toupe çiftini 21-12 ve 21-16’lık setlerle yenerek şampiyon oldu.

Çift erkeklerde altın madalyayı boynuna takan Avni Kertmen, karışık çiftler WH2 sınıfında da partneri Emine Seçkin ile birlikte gümüş madalya kazanmanın mutluluğunu yaşadı.Kertmen – Seçkin çifti, grup sistemiyle oynanan maçlarda iki galibiyet, bir mağlubiyet aldı. İngiliz Gobi Ranganathan – Hollandalı Inge Bakker çiftini 21-12, 18-21 ve 18-21 sonuçlanan setlerle 2-1 yenen sporcularımız, Hollandalı Jordy Brouwer Von Gonzerbach – Ilse Van Der Burgwal ikilisine ise 21-17, 13-21 ve 21-17’lik setlerle 2-1 mağlup oldu.Son maçlarında ise Alman David Holz – Gertrud Salewski çiftini 21-6 ve 21-9’luk setlerle yenen sporcularımız, iki galibiyet bir mağlubiyetle gümüş madalyanın sahibi oldu.Emine Seçkin, yine grup sistemiyle oynanan tek bayanlar WH2 sınıfı mücadelesinde de Avrupa ikincisi olmayı başardı.Sporcumuz, Alman Monika Meinhold’u 19-21, 21-5, 21-11’lik setlerle 2-1, Hollandalı Inge Bakker’i 21-10 ve 21-10’luk setlerle 2-0, Alman Gertrud Salewski’yi 21-14 ve 21-16’lık skorlarla 2-0 mağlup ederken, Hollandalı llse Van Der Burwal’a 21-13 ve 21-9’luk setlerle 2-0, yenildi.

Emine Seçkin, 3 galibiyet 1 mağlubiyetle Avrupa ikinciliğini elde etti.

TBESF HABER

“Para Dans Kosice 2023 turnuvasından 3 Altın 2 Gümüş Madalya ile Dönüyorlar”

Federasyonumuzun 2023 yılı faaliyet programında öne çıkan bir etkinlik gerçekleşti. Para Dans Kosice 2023 Para Dance Sport World Cup Turnuvası, 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Slovakia’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sporcular, bu prestijli turnuvada üstün bir başarı elde ettiler. Toplamda 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanan milli sporcular, Türk bayrağını gururla temsil ettiler.

Slovakya’nın ev sahipliğindeki turnuva, dünya çapında yetenekli dansçıları bir araya getirerek büyük bir rekabetin yaşandığı bir platform oldu. Sporcular, sadece ülkemizi değil, aynı zamanda yeteneklerini tüm dünyaya gösterme fırsatı buldular.

Federasyonumuz, sporcularımızın elde ettiği bu başarıdan dolayı gurur duyuyor ve onları tebrik ediyor. Bu önemli etkinliğin, gelecekteki uluslararası müsabakalarda da başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz. Sporcularımıza başarılarının devamını dileriz.

PARADANS KOSIČE DÜNYA KUPASİ 2023

OKUMAYA DEVAM ET

Ampute Futbol

Ampute Futbol 2023-2024 Sezonu Süper Lig Fikstür Çekimi

“Ampute futbol 2023-2024 sezonu Süper Lig fikstür çekimi 14 Eylül 2023 tarihinde saat 16:30’da YouTube üzerinden canlı yayınlanacaktır. Canlı yayın bağlantısı aşağıdaki gibidir:”

https://www.youtube.com/@bedenselengelliler

 

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

“Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBESF Başkanı Alpaslan Erkoç’u Kabul Etti”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç’u makamında kabul etti. Görüşme Bakanlık makamında gerçekleşti. Federasyon başkanı Erkoç, Gençlik ve Spor Bakanına yeni dönem faaliyetleri ve çalışma takvimi hakkında bilgiler verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Federasyon Başkanı Erkoç’u ve göreve gelen yeni yönetimini tebrik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,’ Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu çalışmalarını yakından takip edeceğini ve önümüzdeki dönemde Federasyonun tüm bileşenleriyle ve Milli Takımlarla ses getiren başarılara imza atmasını beklediğini’ ifade etti. Bakan Bak, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın örnek bir sporsever olduğunu ve özellikle de sporda engellilerin varlığı konusundaki hassasiyetlerini’ dile getirdi. Bu doğrultuda Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Milli takımın çalışmalarını yakından birebir takip ederek uluslararası alanda Paralimpik olimpiyatlarda yeni başarılar kazanmak için gereken desteği vereceklerini söyledi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonun kısa, orta ve uzun vadede stratejik planları ve çalışmaları hakkında Bakan Bak’ a detaylı bir sunum gerçekleştiren Başkan Erkoç, “Sayın Bakanımız bizi çok samimi ve sıcak bir ortamda karşıladı. Kendisine mütevazı kişiliğinden ve engellilerin spordaki varlığına olan duyarlılığından dolayı adeta hayran kaldık. Sayın Bakanımızın Türk Sporu ve özellikle Milli Takımlarımız adına her türlü desteği fazlasıyla verecek bir sporsever olması biz spor camiası için büyük bir öneme sahiptir. Bu, bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oluşturacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ ın ilgi ve özverisi ile engelli sporunu en güzel yerlere getireceğimize inanıyoruz. Sayın Bakanımıza Federasyonumuza göstermiş olduğu ilgisi ve biz engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığı ve sevgisinden dolayı müteşekkirim” dedi.

Görüşme sonunda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç Bakanlık makamında hatıra fotoğrafı çektirdi.

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P