BİZİ TAKİP ET!

Başkan Arif Ümit Uztürk, Akdeniz TV’ye konuk oldu

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, Akdeniz TV’de ana haberin canlı yayın konuğu oldu.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, Akdeniz TV’de ana haberin canlı yayın konuğu oldu.

HEDEF RİO’DA MADALYA

En önemli gündemimiz 2016 Rio oyunlarına hazırlık aşamasıyla ilgili artık Rio’ya kota veren müsabaka ve kamp dönemlerimiz başladı. Biz 2012 Londra Paralimpik oyunlarına 45 sporcu ile katılıp 7 madalya aldık Sayın Mustafa Gülpınar başkanımızın döneminde. Şimdi de 2016 Rio’ya daha fazla sporcu sayısı ile katılıp ve 7 madalyanın üstüne çıkma hedefimiz.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun 16 spor branşı var. Bunların 13 tanesi paralimpik ve 3 tanesi de paralimpik olmayan branşlar. Bu 13 spor dalının en az 7 tanesinde Rio’ya sporcu göndermeye çalışıyoruz. Bu konuda hem Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızla hem de Spor Genel Müdürlüğü’müzden Spor Toto Teşkilat başkanlığından ve Futbol Federasyonu’ndan da çok önemli destekler alıyoruz.

HEM BORCU HEM DE FEDERASYONU YÖNETİYORUZ

Biz de bir taraftan 3 milyon 157 bin tl civarında borçla devraldık ve 1.5 milyon tl’sini ödedik. Bundan önceki yönetimde olan arkadaşlarımız sanırım görevlerini iyi yapmadılar. Biz hem borcu yönetmeye çalışıyoruz hem de federasyonu yönetmeye çalışıyoruz. Bu da haliyle bizi biraz yoruyor. Borçların önemli bir kısmını hallettik yıl sonuna kadar hepsini temizleme gayretindeyiz.

Federasyon olarak en büyük sorunumuz borçları yönetiyor olmak. Kendi binamız malesef yok. Biz bu Rio hazırlığı kapsamında Spor Genel Müdürlüğü’müzden de bir söz aldık. En azından bizim engelli sporcularımız ve yöneticilerimiz için bir kulup bulursak bize bu konuda kira yardımında bulunacak.

ANTRENÖRLERİMİZ ENGELLERİ AŞIYOR

Ülkemizde bir gerçek var biz engelli vatandaşlarımızı evden çıkarı çıkarmıyoruz. Böyle bir çekincemiz ve utanıyoruz. Engelli sporcu sayısının artabilmesi için bütün engelli bireylere bizim ulaşmamız gerekiyor. Bu aşamada Spor Genel Müdürlüğü’nün de çok güzel bir projesi var. 81 il için geçerli olan "Antrenörlerimiz engelleri aşıyor" isminde bir 4 engel grubuna hitap eden projemiz var. Bunlar bizim sporcu kaynağımızı artıracak projeler. Bazı yelerde engelli vatandaşlarımızın rahat seyahat edeceği, gezebileceği imkanlara ulaşamadık ama süratle aşacağımıza inanıyorum. Bunlar aşıldıkça bizimde sporcu veritabanımız artacaktır.

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR BAŞLADI

Bu 5-6 aylık oluşan mali ve idari boşluktan dolayı yığılan 25 Uluslararası organizasyonlarımız var. Her bir faliyet için ortalama 20 bin Euro civarında katılım ücreti ödüyoruz. Oradaki konaklamalar, yol harcırahlarının hepsini biz ödüyoruz. Bu nedenli mali bir yükü var ama katıldığımız her müsabakadan biz kota ve puan alıyoruz. Masa Tenisi milli takımızı dün Esenboğa Havalimanı’nda karşıladım. Slovenya ve Slovakya turnuvalarından tam 22 tane madalya ile döndüler. 5 tanesi altın madalya 7 tane de gümüş madalyalaları var. Hem kota almamız için hem ülke itibarı için bu başarılar çok önemli.

Tekerlekli Sandalye Basketbol branşında Avrupa’nın en büyük liglerini oynatan durumdayız. Tekerlekli Sandalye Erkek Basketbol takımımızın 2014 yılında da dünya üçüncülüğü var. Okçuluk da masa tenisinde halterde yüzmede atletizmde atıcılıkta çok iddialı olduğumuzu söyleyebilirim. Zaten bunlar bize 2012’de de paralimpik oyunlarda madalya getiren branşlardı. Henüz yeni yeni spor müsabakalarınızı organize etmeye çalıştığımız branşlarımız var Tekerlekli Sandalye dans, bocce ve oturarak voleybol gibi . Bizim dönemimizde kendilerine her türlü imkanı sağlıyoruz. Türkiye genelinde yaygınlaşmaları ve 2020’ye en azından paralimpik oyunculara sporcu gönderebileceğimiz bir çaba içerisindeyiz.

BORÇLARI TEMİZLİYORUZ

Devletimizin desteği yeterli. Bunu iyi kullanabilirsek sorun teşkil etmiyor. Sponsorlarımız arasında bir bankamız ve inşaat şirketimiz var. En büyük sponsorumuz Süper Toto. Kulüplerimize, sporcularımıza, hakemlerimize ve şirketlere önemli borçlarımız var. Bunların 3’te birini ödedik.3’te ikilik kısmınıda yıl sonuna kadar kesinlikle ödemek zorundayız.

TBESF HABER

“Para Dans Kosice 2023 turnuvasından 3 Altın 2 Gümüş Madalya ile Dönüyorlar”

Federasyonumuzun 2023 yılı faaliyet programında öne çıkan bir etkinlik gerçekleşti. Para Dans Kosice 2023 Para Dance Sport World Cup Turnuvası, 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Slovakia’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sporcular, bu prestijli turnuvada üstün bir başarı elde ettiler. Toplamda 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanan milli sporcular, Türk bayrağını gururla temsil ettiler.

Slovakya’nın ev sahipliğindeki turnuva, dünya çapında yetenekli dansçıları bir araya getirerek büyük bir rekabetin yaşandığı bir platform oldu. Sporcular, sadece ülkemizi değil, aynı zamanda yeteneklerini tüm dünyaya gösterme fırsatı buldular.

Federasyonumuz, sporcularımızın elde ettiği bu başarıdan dolayı gurur duyuyor ve onları tebrik ediyor. Bu önemli etkinliğin, gelecekteki uluslararası müsabakalarda da başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz. Sporcularımıza başarılarının devamını dileriz.

PARADANS KOSIČE DÜNYA KUPASİ 2023

OKUMAYA DEVAM ET

Ampute Futbol

Ampute Futbol 2023-2024 Sezonu Süper Lig Fikstür Çekimi

“Ampute futbol 2023-2024 sezonu Süper Lig fikstür çekimi 14 Eylül 2023 tarihinde saat 16:30’da YouTube üzerinden canlı yayınlanacaktır. Canlı yayın bağlantısı aşağıdaki gibidir:”

https://www.youtube.com/@bedenselengelliler

 

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

“Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBESF Başkanı Alpaslan Erkoç’u Kabul Etti”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç’u makamında kabul etti. Görüşme Bakanlık makamında gerçekleşti. Federasyon başkanı Erkoç, Gençlik ve Spor Bakanına yeni dönem faaliyetleri ve çalışma takvimi hakkında bilgiler verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Federasyon Başkanı Erkoç’u ve göreve gelen yeni yönetimini tebrik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,’ Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu çalışmalarını yakından takip edeceğini ve önümüzdeki dönemde Federasyonun tüm bileşenleriyle ve Milli Takımlarla ses getiren başarılara imza atmasını beklediğini’ ifade etti. Bakan Bak, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın örnek bir sporsever olduğunu ve özellikle de sporda engellilerin varlığı konusundaki hassasiyetlerini’ dile getirdi. Bu doğrultuda Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Milli takımın çalışmalarını yakından birebir takip ederek uluslararası alanda Paralimpik olimpiyatlarda yeni başarılar kazanmak için gereken desteği vereceklerini söyledi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonun kısa, orta ve uzun vadede stratejik planları ve çalışmaları hakkında Bakan Bak’ a detaylı bir sunum gerçekleştiren Başkan Erkoç, “Sayın Bakanımız bizi çok samimi ve sıcak bir ortamda karşıladı. Kendisine mütevazı kişiliğinden ve engellilerin spordaki varlığına olan duyarlılığından dolayı adeta hayran kaldık. Sayın Bakanımızın Türk Sporu ve özellikle Milli Takımlarımız adına her türlü desteği fazlasıyla verecek bir sporsever olması biz spor camiası için büyük bir öneme sahiptir. Bu, bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oluşturacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ ın ilgi ve özverisi ile engelli sporunu en güzel yerlere getireceğimize inanıyoruz. Sayın Bakanımıza Federasyonumuza göstermiş olduğu ilgisi ve biz engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığı ve sevgisinden dolayı müteşekkirim” dedi.

Görüşme sonunda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç Bakanlık makamında hatıra fotoğrafı çektirdi.

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P