BİZİ TAKİP ET!

Başkan Uztürk’ten, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası Mesajı

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 

Başkan Uztürk, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Birleşmiş Milletler, 1992 yılında aldığı bir kararla 3 Aralık tarihini ”Uluslararası Engelliler Günü” olarak kutlanmasına karar vermiş ve her yıl üye ülkeler tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Buna ek olarak Birleşmiş Milletlere üye 156 devletin aynı tarihte yani 10-16 Mayısta kutladığı Engelliler Haftası vardır. Engellileri Koruma Milli Koordinasyonu Kurulu, bu haftayı 11 Mayıs’ı Görme Engelliler, 12 Mayıs’ı İşitme ve Konuşma Engelliler, 13 Mayıs’ı Ortopedik Engelliler, 14 Mayıs’ı Zeka ve Ruhsal Engelliler Günü, 15 Mayıs’ı ise Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Günü olarak kararlaştırmıştır. Bu hafta boyunca engelliliğin nasıl önlenebileceği, onların eğitimi ve sorunlarını konuştukları özel programlar yapmışlardır ve bu sorunların aslında her zaman konuşulmasını istemişlerdir.

Bugün ülkemiz nüfusunun 12.29’u engelli bireylerden oluşmaktadır. Bu da yaklaşık 9 milyon vatandaşımızın engelli olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla engelli olan vatandaşlarımızın, ailelerinin, yakınlarının ve çevresinin yanı sıra toplumumuzun onları tanıma, kabullenme ve sosyal yaşam içinde olmaları gereken birey olduklarını unutmamaları ve kabul etmeleri gerekir. Yardım ve acıma duygusu yerine onları olduğu gibi kabul etme, eşit şartlardan ve imkanlardan yararlanma, engelli arkadaşlarımızın da toplum içinde daha özgüvenli ve bağımsız olarak yer almalarını sağlayacaktır.

Günümüz itibarıyla Federasyonumuz bünyesindeki birçok branşta yer alan bedensel engelli sporcularımız, Paralimpik Oyunları’nda, Dünya ve Avrupa Şampiyonası’nda, uluslararası turnuvalarda ülkemizi başarıyla temsil etmektedirler. 2019 yılını 277,5 madalya ile tamamlayan milli sporcularımız, 2020 yılında yoluna 92 madalya ile devam etmektedirler.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan yeni tip koronavirüs (KOVID-19) küresel salgını nedeniyle bu süreç geçici olarak durma noktasına gelmiş olsa da branşlarımızdaki bütün sporcularımız, başta 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları olmak üzere, planlanan tüm organizasyonlar için çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu olarak Tokyo Paralimpik Oyunları için hedefimiz ise şu ana kadar atıcılık, atletizm, masa tenisi, okçuluk, tekerlekli sandalye basketbol ve yüzme branşlarında alınmış 31 kota sayımızı 50’ye çıkarmaktır.

Tüm bunların ardından, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası vesilesiyle engelli sporlarına büyük değer katan ve içinde bulunduğumuz koronavirüs salgınına rağmen yılmadan mücadelesini sürdüren sporcularımıza, teknik ve idari ekiplerimize, spor kulüplerimiz ile değerli yöneticilerine ve tüm camiamıza şükranlarımı arz ediyorum.

Arif Ümit Uztürk
Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı

Duyurular

Millilerimiz Yurda Döndü

Federasyon Başkanımız, Teknik ekibimiz ve Sporcularımız ayağının tozuyla A Habere demeç verdi.

 

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

3.Kez AVRUPA ŞAMPİYONUYUZ

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

ŞAMPİYON TÜRKİYE

1-8 Haziran 2024 tarihleri arasında Fransa’nın Evian kentinde gerçekleştirilen Ampute Futbol Avrupa şampiyonasında Milli takımımız Final maçında İspanya’yı 3-0 yenerek 3. kez şampiyon olmayı başardı.

Milli takımımızda golleri, Rahmi Özcan, Ömer Güleryüz ve Fatih Şentürk kaydetti.

Böylelikle tarihte yapılan tüm Avrupa Şampiyonalarında ülkemiz “Şampiyon” olma başarısı göstermiş oldu.

 

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P