Follow Us

Branches

Başkan Erkoç’un Mesajı

Saygıdeğer Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Delegasyonu,
Federasyonumuzun 2. Olağanüstü Genel Kurulunda şahsıma ve ekibime göstermiş olduğunuz teveccüh için başta federasyonumuzu oluşturan tüm spor kulüpleri başkanları ve üyelerine, tüm engelli dostu kardeşlerimize, Federasyonumuza göstermiş olduğu ilgi ile bizleri onore eden basınımızın değerli temsilcilerine, bu vesile ile de engelli sporsever vatandaşlarımıza canı gönülden teşekkür ederim.
Türkiye’de engelli spor camiasına yapmış olduğu hizmetlerden ötürü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan kıymetli şahsiyetlerinde önceki dönem Cumhurbaşkanlarımız ve Başbakanlarımıza, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu nezdinde önceki dönemlerde görev yapan Spor Bakanlarımıza ve Bakanlığımızın çok değerli önceki dönem ve mevcut bürokratlarına, engelli sporunun bugünlere gelmesine sağlayan ülkemizdeki profesyonel ve amatör liglerde mücadele veren sporculara, antrenörlere ve hakemlerimize Federasyonumuz adına müteşekkir olduğumuzu bildirmek isterim.
Bizden önce görev yapan ve değerli başkanımız Muaz Ergezen ve ekibi nezdinde önceki dönemlerdeki tüm Federasyon Başkanlarımıza ve değerli yönetim kurulu üyelerine, Federasyonumuzda görevli ve gönüllü çalışan tüm ekibimize ayrıca teşekkürlerimi sunarım. Bu vesile ile ahirete irtihal eden camiamızın tüm üyelerine Allah’tan rahmet dilerim.
Sayın Delegasyonumuz,
Paralimpik oyunların dünya genelindeki organizasyonları ve sonrasında Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonumuzun kurulması ile birlikte ülkemizde engelliler için spor her geçen gün daha da ileri seviyeye ilerledi. Sporcularımız ve sporseverlerimizle birlikte 21 yıldır engelli sporu için mücadele eden, bünyesinde 17 branşı barındıran büyük bir camia olmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada sorumluluklarının farkında olan bir yönetimle engelli sporunu teslim aldığımız yerden daha ileriye taşıma gayretinde olacağız. Bunun için heyecanla ve azimle çalışmalarımıza ilk günden başlamış bulunmaktayız. Sporcularımız, sporseverlerimiz, çalışanlarımız, görevliler ve çalışanlarımız, her şeyden önce gönüllülerimizle birlikte gerekli dinamizmi ve motivasyonu sağlayacağımıza inancımız tamdır.
ÇÜNKÜ BİZ BÜYÜK VE GÜÇLÜ BİR AİLEYİZ.
85 milyon yurttaşımızın gönlü, sevgisi, ilgisi ve duası bizlerle olacaktır. Daha iyisini başarmak ve en iyisine ulaşmak için hep birlikte çalışacağız. Ulusal ve uluslararası alanda ülkemize ve milletimize hak etmiş olduğu başarıları elde etmek için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
Yönetim kurulumuz ve teknik ekibimizle engelli sporu için ülkemizdeki ve uluslararası arenadaki önümüzdeki müsabakalar için sizlerin verdiği yetki ve vereceği destekle yola revan olduk. Hep birlikte en iyisini yapacağımıza inanıyor tüm delegasyona saygılarımı sunuyorum.

Arm Wrestling

“Kazakistan’da Dünya Şampiyonası’nda Bilek Güreşi Heyecanı!

Bilek güreşi tutkunlarının gözdesi olan Dünya Şampiyonası, 24 Ağustos – 1 Eylül 2023 tarihleri arasında Kazakistan’da gerçekleşiyor. Toplamda 9 yetenekli sporcu bu prestijli organizasyonda boy gösteriyor. İlk gün düzenlenen müsabakalarda ise sporcularımız adını altın harflerle yazdırdı. Kazandığımız 4 altın madalyanın yanı sıra 2 gümüş madalya ve 1 bronz madalya da koleksiyonumuza katıldı. Sporcularımızı tebrik ediyoruz!

Continue Reading

Arm Wrestling

Para Bilek Güreş’i Şampiyonlarımız Yurda Döndü!

Bu yıl 34’üncüsü düzenlenen Para Bilek Güreşi Avrupa Şampiyonası’ı 9-16 Haziran Tarihleri arasında Moldova’nın başkenti Kişinev’de tamamlandı.
31 Avrupa ülkesinin katılımıyla gerçekleştirilen organizasyonda ülkemizi temsil eden sporcularımız şampiyonayı 13 altın, 7 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 22 madalya ile sonlandırdı. Ayrıca bu sonuçlar neticesinde TBESF sporcuları kadınlar ve erkeklerde takım halinde 3.olarak 2 kupa kazanan sporcularımız İGA İstanbul Havalimanında büyük bir coşkuyla karşılandı.

Karşılamada millilerimizi yalnız bırakmayan İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Faaliyetleri Şube Müdürü Ümit Aslan, sporcularımızı tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Continue Reading

Genel

Başkan Erkoç Anadolu Ajansının Sorularını Sorularını Yanıtladı

TBESF Başkanlığına seçilen Alpaslan Erkoç, AA muhabirleri Halil İbrahim Avşar ve Muhammed Boztepe’nin sorularını yanıtladı.

Başkan Erkoç, yeni dönemde ayrılan branşları geri getirmeyi, Kadın Ampute Milli Futbol Takımı kurmayı, depremden dolayı uzuvlarını kaybeden vatandaşları spora kazandırmayı ve 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda başarılı olmayı hedeflediklerini belirtti.

Federasyonda geçmiş dönemlerde görev alan yöneticilere emekleri için teşekkür eden Erkoç, “Geçmiş dönemdeki başkanlarımız, yönetim kurullarımız camia için güzel işler yaptı. Bizim bu güzellikleri daha da artırmamız lazım. Zor bir görev aldık. Bizde bayrak yarışı koşar adımlarla olması gerekiyor. Bu spor camiasına çok şeyler katacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Erkoç, federasyonun ilk bedensel engelli başkanı olduğuna işaret ederek, “Camiada böyle bir beklenti vardı. Nasip bize oldu. Tüm delegelere, kulüp başkanlarına çok teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile beraber engelli camiasına büyük kapılar açıldı. Bana göre Türkiye’nin en başarılı federasyonunun başkanı oldum. Önceden bastonlarım beni taşıyordu, şimdi tüm engellileri taşıyacak.” ifadelerini kullandı.

“Artık ‘dur’ diyeceğiz”

Masa tenisi, halter, okçuluk gibi paralimpik branşların TBESF’den ayrıldığını hatırlatan Erkoç, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza gerçekten yürekten sesleniyorum. Cumhurbaşkanımız bugüne kadar engellinin her çığlığını, her sesini duyup duyarlı olmuştur. Bizden kopan branşların özellikle geri gelmesini istiyoruz. Bu yönde çalışmalarımız olacak.” şeklinde görüş belirtti.

Erkoç, federasyon bünyesindeki branş sayısının 21’den 15’e düştüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

“Ülkemize altın madalya kazandıran, paralimpik oyunlarında bayrağımızı dalgalandıran sporcularımızın bizden gitmesi, bizim için evdeki bir çocuğu alıp götürmek gibi. Bunlar lokomotif branşlarımızdı. Yıllardır verdiğimiz emeğin karşılığını aldığımız branşlarımızdı. Ama bunlar birden bakanlık kararıyla diğer federasyonların çatısı altına geçmeye başladı. Bu, bizleri çok üzüyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımızla görüşüp, giden branşları federasyonumuza geri almak için çalışma başlatacağız. Bundan sonra da hiçbir branşın bünyemizden gitmesini istemiyoruz. Çünkü yılların verdiği emekle bu çocuklara başarılar getirdik. Artık ‘dur’ diyeceğiz. Bu konuda üstüme düşen neyse yapacağım.”

Kadın Ampute Milli Futbol Takımı için çalışmalar başladı

İstanbul’da düzenlenen 2022 Erkekler Ampute Futbol Dünya Kupası’nda Türkiye’nin şampiyon olarak önemli bir başarı elde ettiğine dikkati çeken Erkoç, kadınlarda da ampute futbol takımı kurarak bu başarıya ulaşmayı amaçladıklarını söyledi.

“Kadın Ampute Milli Futbol Takımı için çalışmalara başladık.” diyen Erkoç, “Erkek Ampute Milli Futbol Takımı’na verdiğimiz önemin daha fazlasını vereceğiz. Ampute futbolda dünya bizi takip ediyor. İnşallah kadınlarda da Dünya Kupası’nı ülkemize getireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Sporla hayata bağlayacağız”

Alpaslan Erkoç, Kahramanmaraş merkezli depremler sonucu engelli kalan bireylerin spora kazandırılmasını çok önemsediklerini vurguladı.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Erkoç, “Şu an yapmamız gereken en önemli çalışma, deprem bölgesinde uzuvlarını kaybetmiş, omurilik felci olmuş vatandaşlarımızı, kardeşlerimizi spora kazandırmak. Bunun için geniş kapsamlı çalışma planı önümüzde. Biz, o kardeşlerimizi inşallah sporla hayata bağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Başarılı bir paralimpik oyunları geçireceğimize inanıyorum”

Genel kurulun ardından yaptıkları yönetim kurulu toplantısında paralimpik oyunlarına katılacak branşları ele aldıklarını belirten Erkoç, 2024 Paris Paralimpik Oyunları hedefiyle ilgili şöyle konuştu:

“2024 Paris Paralimpik Oyunları’na gidecek sporcularımızın madalya alması benim en büyük hayalim. Önümüzde çok kısa bir süre kaldı. Kota müsabakaları var. İnşallah paralimpik oyunlarında ülkemize çok madalya getireceğiz, yeter ki devlet büyüklerimiz bize kapılarını daha çok açsınlar, destek olsunlar. Buradan ülkemizin büyük kuruluşlarına da sesleniyorum, gelin bir branşımızın sponsoru olun, gelin paralimpik oyunlarında ülkemizin bayrağını beraber dalgalandıralım. Bize sponsor olmuş herkese de çok teşekkür ediyorum. Başarılı bir paralimpik oyunları geçireceğimize inanıyorum.”

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P