Follow Us

Engelliler ve Spor

Engelliler ve Spor paneli…

Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nca düzenlenen ”Engelliler ve Spor ” konulu panel 2 Aralık Pazartesi günü Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nce düzenlendi.

Oturum başkanlığını A.Ü. Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği bölüm başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan SUNAY’ın yaptığı panele, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Demirhan ŞEREFHAN, Türkiye Milli Paralimpik Komite Başkanı Yavuz KOCAÖMER’in yanı sıra, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferda GÜRSEL, 2008 Paralimpik Oyunları Okçuluk Şampiyonu Gizem GİRİŞMEN ve Halter Görme Engelliler Dünya üçüncüsü Ayhan GÜLSOY panelist olarak katıldılar.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü öğrencilerininde yoğun ilgi gösterdiği panelde Türkiye’de Engelli Sporunun gelişimine ve Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun gelişimine değinen TBESF Başkanı Demirhan ŞEREFHAN 11 ayda kazanılan 114 madalyanın bir tesadüf olmadığını ve bunun bir rekor olduğunu belirtirken bu sportif başarının yanı sıra yine bukadar kısa bir sürede 3.3 Milyon TL ayni ve nakdi destek bulduklarını, bu camia adına engelliler ve spor adına da ellerinden geleni yapmaya devam ediceklerini sözlerine ekledi.
 

Paralimpik Oyunları ve Türkiye’de Paralimpik bilincin gelişmesine değinen TMPK Başkanı Yavuz KOCAÖMER, dünya da engelli sporunun Türkiye’den çok daha önce başlamasına karşın ülkemizin çok yol almasını, en kapsamlı liglerin avrupaya göre ülkemizde düzenlenmesinin büyük başarı olduğunu bu kadar kısa sürede avrupada ve dünyada ses getirmeyi başaran sporcular varken halen paralimpik bilincin ve bu sporculara verilen değerin ülkemizde gelişmemesininde üzücü bir durum olduğunun altını çizdi.
 

Panelde 2008 Paralimpik Oyunları Okçuluk Şampiyonu Gizem GİRİŞMEN ve Halter Görme Engelliler Dünya üçüncüsü Ayhan GÜLSOY ,  engelli olmanın bir eksiklik olarak görülmemesi gerektiğinin bir örnekleri olduklarını, bunun için insanların engeli her ne ise evlerinden çıkıp çok büyük başarılara imza atmalarının ne kadar mümkün olduğununda en büyük örnekleri olduklarını ve bu camiada daha bir çok örneğinde istenildiğinde görülebileceğini belirttiler.

Panele katılan panelistlere A.Ü. Rektörlüğünce plaket takdim edildi.


Announcements

Millilerimiz Yurda Döndü

Federasyon Başkanımız, Teknik ekibimiz ve Sporcularımız ayağının tozuyla A Habere demeç verdi.

 

Continue Reading

TBESF NEWS

3.Kez AVRUPA ŞAMPİYONUYUZ

Continue Reading

TBESF NEWS

ŞAMPİYON TÜRKİYE

1-8 Haziran 2024 tarihleri arasında Fransa’nın Evian kentinde gerçekleştirilen Ampute Futbol Avrupa şampiyonasında Milli takımımız Final maçında İspanya’yı 3-0 yenerek 3. kez şampiyon olmayı başardı.

Milli takımımızda golleri, Rahmi Özcan, Ömer Güleryüz ve Fatih Şentürk kaydetti.

Böylelikle tarihte yapılan tüm Avrupa Şampiyonalarında ülkemiz “Şampiyon” olma başarısı göstermiş oldu.

 

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P