BİZİ TAKİP ET!

ENGELLİ BOCCİA TAKIMININ HEDEFİ RİO OYUNLARI

Hedef 2016 RİO…

     Engelli boccia takımının hedefi Rio oyunları Ağır bedensel engellilerin spor yapmasını sağlamak amacıyla Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde "boccia" branşı açıldı.

     2016 yılında Rio’da yapılacak Paralimpik Oyunla n’na sporcu yetiştirmeyi hedefleyen Büyükşehir, kulübe seçilecek oyunculan belirlemek için bir müsabaka da düzenledi Engelli dostu uygulamalarıyla dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan 30 Ekim – 03 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek uluslararası "Engelsizmir 2013" kongresinin hazırlıklarını sürdürürken, diğer yandan da kentte yaşayan engelliler adına çalışmalarına devam ediyor. Bunlardan biri de ağır bedensel engellilerin spor yapmasını sağlayan "boccia" sporunun İzmir’de de yaygınlaştırılması.İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, bu hedef çerçevesinde bünyesinde bir "boccia" branşı açtı. Bu, aynı zamanda Türkiye’deki spor kulüpleri tarafından açılan ilk "boccia" branşı da oldu.

     16 oyuncu seçildi

Ege Üniversitesi Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlenen müsabaka ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nün yanı sıra Buca, Gaziemir ve Karabaglar belediyeleri spor kulüplerinde oynayacak boccia sporculan seçildi. 1 yılı aşkın süredir İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Celal Atik Spor Salonu’nda boccia oynayan engelliler, müsabakalar sırasında oyundan büyük keyif aldıklannı her halleriyle belli etti.

     Belediye takımlannda yer alacak 16 oyuncuyu Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu İzmir İl Temsilcisi Kemal Koç ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Antrenörü Mehmet Sünnetçi belirledi. Boccia’nın Engelsizmir Kongresi’nin ana spor branşı olacağını belirten Engelsizmir 2013 Spor Komitesi üyesi Metin Çınar, "31 Ekim-03 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek uluslararası kongremizde, boccia spor branşıyla ilgili paneller ve show maçları düzenlenecek. Hedefimiz 2016’da Rio’daki Paralimpik Oyunları’nda boccia sporculanmızla ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek madalyalarla geri dönmek. Şimdiden önemli basarılara imza atmaya başladık. Ege Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dalı öğretim üyelerimizin desteğiyle, boccia milli takım kampı düzenlendik. İzmir’den dört boccia oyuncumuz milli takım oyuncusu olarak seçildi. Bu oyunculanmızdan bir tanesi de Portekiz’deki uluslararası boccia turnuvasında bizi temsil etti " diye konuştu.

     Boccia nedir?

     Çim bovvlingine benzeyen boccia, kapalı ve açık mekanda oynanabiliyor. ABD Serebral Palsili Sporcu Birligi’nce (ÜSCPAA) engelli sporculara uyarlanan bu dal, daha sonra uluslararası yarışmalara dahil edildi. 1984 yılında paralimpik programa alınan boccia, 2008 yılından bu yana dünyada 50’den fazla ülkede oynanıyor. Oyunda hedef olan beyaz top, sahada oyunculardan biri tarafından atılır, rakipler ise sırayla kendi oyun toplannı en kısa sürede hedef topuna en yakın biçimde sıralandırmaya çalışır. Toplar fırlatıldıktan sonra hakem, hedef topuna olan yakın lıklanna göre puanlandırır. Bireysel boccia 4 raunt olarak kişi başına 6 topla oynanırken, takım boccia 6 raunt olarak kişi başına 2 topla oynanır.

TBESF HABER

“Para Dans Kosice 2023 turnuvasından 3 Altın 2 Gümüş Madalya ile Dönüyorlar”

Federasyonumuzun 2023 yılı faaliyet programında öne çıkan bir etkinlik gerçekleşti. Para Dans Kosice 2023 Para Dance Sport World Cup Turnuvası, 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Slovakia’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sporcular, bu prestijli turnuvada üstün bir başarı elde ettiler. Toplamda 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanan milli sporcular, Türk bayrağını gururla temsil ettiler.

Slovakya’nın ev sahipliğindeki turnuva, dünya çapında yetenekli dansçıları bir araya getirerek büyük bir rekabetin yaşandığı bir platform oldu. Sporcular, sadece ülkemizi değil, aynı zamanda yeteneklerini tüm dünyaya gösterme fırsatı buldular.

Federasyonumuz, sporcularımızın elde ettiği bu başarıdan dolayı gurur duyuyor ve onları tebrik ediyor. Bu önemli etkinliğin, gelecekteki uluslararası müsabakalarda da başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz. Sporcularımıza başarılarının devamını dileriz.

PARADANS KOSIČE DÜNYA KUPASİ 2023

OKUMAYA DEVAM ET

Ampute Futbol

Ampute Futbol 2023-2024 Sezonu Süper Lig Fikstür Çekimi

“Ampute futbol 2023-2024 sezonu Süper Lig fikstür çekimi 14 Eylül 2023 tarihinde saat 16:30’da YouTube üzerinden canlı yayınlanacaktır. Canlı yayın bağlantısı aşağıdaki gibidir:”

https://www.youtube.com/@bedenselengelliler

 

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

“Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBESF Başkanı Alpaslan Erkoç’u Kabul Etti”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç’u makamında kabul etti. Görüşme Bakanlık makamında gerçekleşti. Federasyon başkanı Erkoç, Gençlik ve Spor Bakanına yeni dönem faaliyetleri ve çalışma takvimi hakkında bilgiler verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Federasyon Başkanı Erkoç’u ve göreve gelen yeni yönetimini tebrik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,’ Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu çalışmalarını yakından takip edeceğini ve önümüzdeki dönemde Federasyonun tüm bileşenleriyle ve Milli Takımlarla ses getiren başarılara imza atmasını beklediğini’ ifade etti. Bakan Bak, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın örnek bir sporsever olduğunu ve özellikle de sporda engellilerin varlığı konusundaki hassasiyetlerini’ dile getirdi. Bu doğrultuda Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Milli takımın çalışmalarını yakından birebir takip ederek uluslararası alanda Paralimpik olimpiyatlarda yeni başarılar kazanmak için gereken desteği vereceklerini söyledi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonun kısa, orta ve uzun vadede stratejik planları ve çalışmaları hakkında Bakan Bak’ a detaylı bir sunum gerçekleştiren Başkan Erkoç, “Sayın Bakanımız bizi çok samimi ve sıcak bir ortamda karşıladı. Kendisine mütevazı kişiliğinden ve engellilerin spordaki varlığına olan duyarlılığından dolayı adeta hayran kaldık. Sayın Bakanımızın Türk Sporu ve özellikle Milli Takımlarımız adına her türlü desteği fazlasıyla verecek bir sporsever olması biz spor camiası için büyük bir öneme sahiptir. Bu, bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oluşturacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ ın ilgi ve özverisi ile engelli sporunu en güzel yerlere getireceğimize inanıyoruz. Sayın Bakanımıza Federasyonumuza göstermiş olduğu ilgisi ve biz engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığı ve sevgisinden dolayı müteşekkirim” dedi.

Görüşme sonunda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç Bakanlık makamında hatıra fotoğrafı çektirdi.

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P