BİZİ TAKİP ET!

ENGELLİ BOCCİA TAKIMININ HEDEFİ RİO OYUNLARI

Hedef 2016 RİO…

     Engelli boccia takımının hedefi Rio oyunları Ağır bedensel engellilerin spor yapmasını sağlamak amacıyla Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde "boccia" branşı açıldı.

     2016 yılında Rio’da yapılacak Paralimpik Oyunla n’na sporcu yetiştirmeyi hedefleyen Büyükşehir, kulübe seçilecek oyunculan belirlemek için bir müsabaka da düzenledi Engelli dostu uygulamalarıyla dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan 30 Ekim – 03 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek uluslararası "Engelsizmir 2013" kongresinin hazırlıklarını sürdürürken, diğer yandan da kentte yaşayan engelliler adına çalışmalarına devam ediyor. Bunlardan biri de ağır bedensel engellilerin spor yapmasını sağlayan "boccia" sporunun İzmir’de de yaygınlaştırılması.İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, bu hedef çerçevesinde bünyesinde bir "boccia" branşı açtı. Bu, aynı zamanda Türkiye’deki spor kulüpleri tarafından açılan ilk "boccia" branşı da oldu.

     16 oyuncu seçildi

Ege Üniversitesi Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlenen müsabaka ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nün yanı sıra Buca, Gaziemir ve Karabaglar belediyeleri spor kulüplerinde oynayacak boccia sporculan seçildi. 1 yılı aşkın süredir İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Celal Atik Spor Salonu’nda boccia oynayan engelliler, müsabakalar sırasında oyundan büyük keyif aldıklannı her halleriyle belli etti.

     Belediye takımlannda yer alacak 16 oyuncuyu Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu İzmir İl Temsilcisi Kemal Koç ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Antrenörü Mehmet Sünnetçi belirledi. Boccia’nın Engelsizmir Kongresi’nin ana spor branşı olacağını belirten Engelsizmir 2013 Spor Komitesi üyesi Metin Çınar, "31 Ekim-03 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek uluslararası kongremizde, boccia spor branşıyla ilgili paneller ve show maçları düzenlenecek. Hedefimiz 2016’da Rio’daki Paralimpik Oyunları’nda boccia sporculanmızla ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek madalyalarla geri dönmek. Şimdiden önemli basarılara imza atmaya başladık. Ege Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dalı öğretim üyelerimizin desteğiyle, boccia milli takım kampı düzenlendik. İzmir’den dört boccia oyuncumuz milli takım oyuncusu olarak seçildi. Bu oyunculanmızdan bir tanesi de Portekiz’deki uluslararası boccia turnuvasında bizi temsil etti " diye konuştu.

     Boccia nedir?

     Çim bovvlingine benzeyen boccia, kapalı ve açık mekanda oynanabiliyor. ABD Serebral Palsili Sporcu Birligi’nce (ÜSCPAA) engelli sporculara uyarlanan bu dal, daha sonra uluslararası yarışmalara dahil edildi. 1984 yılında paralimpik programa alınan boccia, 2008 yılından bu yana dünyada 50’den fazla ülkede oynanıyor. Oyunda hedef olan beyaz top, sahada oyunculardan biri tarafından atılır, rakipler ise sırayla kendi oyun toplannı en kısa sürede hedef topuna en yakın biçimde sıralandırmaya çalışır. Toplar fırlatıldıktan sonra hakem, hedef topuna olan yakın lıklanna göre puanlandırır. Bireysel boccia 4 raunt olarak kişi başına 6 topla oynanırken, takım boccia 6 raunt olarak kişi başına 2 topla oynanır.

Duyurular

Federasyon Başkanımızdan Bayram Tebriği

Federasyon Başkanımız Alpaslan Erkoç, Tüm Camiamızın bayramını kutladığını dile getirdi.

“Tüm Spor Kulüpleri Başkanları, Yöneticileri, Antrenörleri, Sporcuları, Takımlarımızı ve Milli takımımızı oluşturan destek personelleri, sağlık ekipleri, Hakemlerimiz, Gözlemcilerimiz, tüm kurullarımızın, federasyonumuza destek veren tüm sponsor firmalarımızın Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlar, hayırlı bayramlar dilerim.”

OKUMAYA DEVAM ET

Duyurular

Sponsorlarımızdan Vestel Yetkilileri Kampımızı ziyaret etti.

Avrupa Şampiyonası’na hazırlık sürecinde Riva’da bulunan Milli Takımımıza Vestel CMO’su-Vestel Pazarlama Genel Müdürü Duygu Badem Uylukçuoğlu ve Marka İletişim, Deneyim ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Osman Badur moral ziyaretinde bulundu.

Türkiye’nin gururu Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası’nda başarılı olması için yoğun bir şekilde çalıştığı bu süreçte, Vestel’in üst düzey yöneticileri takımımızı ziyaret ederek moral verdi. Ziyaret sırasında Duygu Badem Uylukçuoğlu ve Osman Badur, Milli Takımımıza başarılar dileyerek, oyuncuların ve teknik ekibin hedeflerine ulaşmaları için desteklerini sundular.

Duygu Badem Uylukçuoğlu; Vestel olarak, Türk sporuna ve Milli Takımımıza olan desteğimizi sürdürüyor ve bu tür önemli organizasyonlarda milli ruhu ve birliği güçlendirmeye devam ediyoruz. Sporun birleştirici gücüne inanan Vestel ailesi olarak, Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyoruz.

Milli Takımımıza ve teknik ekibine başarılar diler, Avrupa Şampiyonası’nda elde edecekleri başarılar için sabırsızlıkla beklediğimizi belirtiriz.

OKUMAYA DEVAM ET

Duyurular

Kahramanmaraş Ampute Spor Kulübü Lig Üçüncüsü

Bitexen Ampute Futbol 1.Lig Üçüncüsü; Kahramanmaraş Ampute Spor Kulübü, 14 hafta boyunca kıyasıya rekabetin sürdüğü 1.ligde Sezon sonunda 28 puan alarak üçüncü olan Kahramanmaraş Ampute Spor Kulübü Başkanı, yöneticileri ve Sporcularını tebrik ediyoruz. Gelecek sezonda başarılar diliyoruz.

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P