BİZİ TAKİP ET!

Engelliler ve Spor

Engelliler ve Spor paneli…

Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nca düzenlenen ”Engelliler ve Spor ” konulu panel 2 Aralık Pazartesi günü Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nce düzenlendi.

Oturum başkanlığını A.Ü. Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği bölüm başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan SUNAY’ın yaptığı panele, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Demirhan ŞEREFHAN, Türkiye Milli Paralimpik Komite Başkanı Yavuz KOCAÖMER’in yanı sıra, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferda GÜRSEL, 2008 Paralimpik Oyunları Okçuluk Şampiyonu Gizem GİRİŞMEN ve Halter Görme Engelliler Dünya üçüncüsü Ayhan GÜLSOY panelist olarak katıldılar.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü öğrencilerininde yoğun ilgi gösterdiği panelde Türkiye’de Engelli Sporunun gelişimine ve Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun gelişimine değinen TBESF Başkanı Demirhan ŞEREFHAN 11 ayda kazanılan 114 madalyanın bir tesadüf olmadığını ve bunun bir rekor olduğunu belirtirken bu sportif başarının yanı sıra yine bukadar kısa bir sürede 3.3 Milyon TL ayni ve nakdi destek bulduklarını, bu camia adına engelliler ve spor adına da ellerinden geleni yapmaya devam ediceklerini sözlerine ekledi.
 

Paralimpik Oyunları ve Türkiye’de Paralimpik bilincin gelişmesine değinen TMPK Başkanı Yavuz KOCAÖMER, dünya da engelli sporunun Türkiye’den çok daha önce başlamasına karşın ülkemizin çok yol almasını, en kapsamlı liglerin avrupaya göre ülkemizde düzenlenmesinin büyük başarı olduğunu bu kadar kısa sürede avrupada ve dünyada ses getirmeyi başaran sporcular varken halen paralimpik bilincin ve bu sporculara verilen değerin ülkemizde gelişmemesininde üzücü bir durum olduğunun altını çizdi.
 

Panelde 2008 Paralimpik Oyunları Okçuluk Şampiyonu Gizem GİRİŞMEN ve Halter Görme Engelliler Dünya üçüncüsü Ayhan GÜLSOY ,  engelli olmanın bir eksiklik olarak görülmemesi gerektiğinin bir örnekleri olduklarını, bunun için insanların engeli her ne ise evlerinden çıkıp çok büyük başarılara imza atmalarının ne kadar mümkün olduğununda en büyük örnekleri olduklarını ve bu camiada daha bir çok örneğinde istenildiğinde görülebileceğini belirttiler.

Panele katılan panelistlere A.Ü. Rektörlüğünce plaket takdim edildi.


TBESF HABER

“Para Dans Kosice 2023 turnuvasından 3 Altın 2 Gümüş Madalya ile Dönüyorlar”

Federasyonumuzun 2023 yılı faaliyet programında öne çıkan bir etkinlik gerçekleşti. Para Dans Kosice 2023 Para Dance Sport World Cup Turnuvası, 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Slovakia’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sporcular, bu prestijli turnuvada üstün bir başarı elde ettiler. Toplamda 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanan milli sporcular, Türk bayrağını gururla temsil ettiler.

Slovakya’nın ev sahipliğindeki turnuva, dünya çapında yetenekli dansçıları bir araya getirerek büyük bir rekabetin yaşandığı bir platform oldu. Sporcular, sadece ülkemizi değil, aynı zamanda yeteneklerini tüm dünyaya gösterme fırsatı buldular.

Federasyonumuz, sporcularımızın elde ettiği bu başarıdan dolayı gurur duyuyor ve onları tebrik ediyor. Bu önemli etkinliğin, gelecekteki uluslararası müsabakalarda da başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz. Sporcularımıza başarılarının devamını dileriz.

PARADANS KOSIČE DÜNYA KUPASİ 2023

OKUMAYA DEVAM ET

Ampute Futbol

Ampute Futbol 2023-2024 Sezonu Süper Lig Fikstür Çekimi

“Ampute futbol 2023-2024 sezonu Süper Lig fikstür çekimi 14 Eylül 2023 tarihinde saat 16:30’da YouTube üzerinden canlı yayınlanacaktır. Canlı yayın bağlantısı aşağıdaki gibidir:”

https://www.youtube.com/@bedenselengelliler

 

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

“Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBESF Başkanı Alpaslan Erkoç’u Kabul Etti”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç’u makamında kabul etti. Görüşme Bakanlık makamında gerçekleşti. Federasyon başkanı Erkoç, Gençlik ve Spor Bakanına yeni dönem faaliyetleri ve çalışma takvimi hakkında bilgiler verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Federasyon Başkanı Erkoç’u ve göreve gelen yeni yönetimini tebrik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,’ Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu çalışmalarını yakından takip edeceğini ve önümüzdeki dönemde Federasyonun tüm bileşenleriyle ve Milli Takımlarla ses getiren başarılara imza atmasını beklediğini’ ifade etti. Bakan Bak, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın örnek bir sporsever olduğunu ve özellikle de sporda engellilerin varlığı konusundaki hassasiyetlerini’ dile getirdi. Bu doğrultuda Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Milli takımın çalışmalarını yakından birebir takip ederek uluslararası alanda Paralimpik olimpiyatlarda yeni başarılar kazanmak için gereken desteği vereceklerini söyledi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonun kısa, orta ve uzun vadede stratejik planları ve çalışmaları hakkında Bakan Bak’ a detaylı bir sunum gerçekleştiren Başkan Erkoç, “Sayın Bakanımız bizi çok samimi ve sıcak bir ortamda karşıladı. Kendisine mütevazı kişiliğinden ve engellilerin spordaki varlığına olan duyarlılığından dolayı adeta hayran kaldık. Sayın Bakanımızın Türk Sporu ve özellikle Milli Takımlarımız adına her türlü desteği fazlasıyla verecek bir sporsever olması biz spor camiası için büyük bir öneme sahiptir. Bu, bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oluşturacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ ın ilgi ve özverisi ile engelli sporunu en güzel yerlere getireceğimize inanıyoruz. Sayın Bakanımıza Federasyonumuza göstermiş olduğu ilgisi ve biz engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığı ve sevgisinden dolayı müteşekkirim” dedi.

Görüşme sonunda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç Bakanlık makamında hatıra fotoğrafı çektirdi.

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P