BİZİ TAKİP ET!

Engelsiz Kentler, Engelsiz Turizm

Engelsiz Kentler, Engelsiz Turizm sempozyumu…

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu AS Başkanı Ali Duran KARAKAYA, İstanbul Okan Üniversitesi’nde ”Engelsiz Kentler, Engelsiz Turizm ” konulu sempozyuma katıldı.Sempozyumun İstanbul dışından davet edilen tek isim olan KARAKAYA, Adana’da engelsiz bir kent oluşturmak için yapılanları, engelli sporuyla ilgili gerçekleştirilen dev organizasyonları, engelli çocuğu bulunan annelerin yaşadığı sorunları ve engellilerle ilgili sorunların çözümü için toplumun bilinçlendirilmesi konularında konuştu.

Katılımın yoğun olduğu  sempozyumda Adana’da engelli sorunlarıyla ve engelli sporuyla ilgili yapılanları anlattığını belirten Ali Duran Karakaya, şöyle devam etti: "Anadolu’da bizim yaptığımız gibi çalışmaların bulunduğundan, Istanbul’dakilerin çok da farkında olmadıkları ortaya çıktı. Sorunların çözümünde neler yaptığımıza dair çok sayıda soru aldık ve cevapladık. Ne kadar bütçe ayırırsanız ayırın, sorunun çözümünde toplumu ve kamuoyunun engellilerle ilgili bilgilendirilmesi, empati yapma yeteneğinin geliştirilmesi, sağlıklı bilgilendirilme yapılması büyük rol oynuyor. Bunu vurguladık.

Ülkelerin ve dünyanın engellilerle ilgili sorunları böyle minimize ettiğini, çözme yolunda başarılı olduğunu, oysa ki Türkiye’nin son 10 yılda bir çok Avrupa ülkesindekinden daha fazla para, kaynak aktarmasına rağmen, ancak bazı sorunların giderilebildiğini, ana problemin ortada durduğunu anlattık. Çözüm noktasındaki duraklamanın nedeninin, kamuoyunda engelliye bakışla ilgili farklılık yaratamamış olmamızdan kaynaklandığını , engellinin hala zavallı, işe yaramaz, üretmeyen, sadaka kültürü konseptinde algılandığını ilettik.

Bu konuda yapılan organizasyonların öneminin altını çizen KARAKAYA ; ”Çok olumlu tepkiler aldık. Adana’da bu konuda yapılan üst seviyedeki organizasyonlarda başarımızı Türkiye’ye ilk ağızdan anlatma fırsatı yakaladık. Anlatımımız, sunumumuz ve yaklaşımımız çok olumlu karşılandı. Sonuç olarak çok başarılı bir süreç oldu. Adana’da yapılanların diğer illerde çok iyi bilinmediği ortaya çıktı. Bizim de diğer illerde yapılanlarla ilgili bilgi sahibi olmadığımızı gördük” dedi.

Ali Duran Karakaya, sempozyum sonunda sanatçı Ediz Hun’dan katılım ve teşekkür belgesi aldı.
 

TBESF HABER

“Para Dans Kosice 2023 turnuvasından 3 Altın 2 Gümüş Madalya ile Dönüyorlar”

Federasyonumuzun 2023 yılı faaliyet programında öne çıkan bir etkinlik gerçekleşti. Para Dans Kosice 2023 Para Dance Sport World Cup Turnuvası, 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Slovakia’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sporcular, bu prestijli turnuvada üstün bir başarı elde ettiler. Toplamda 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanan milli sporcular, Türk bayrağını gururla temsil ettiler.

Slovakya’nın ev sahipliğindeki turnuva, dünya çapında yetenekli dansçıları bir araya getirerek büyük bir rekabetin yaşandığı bir platform oldu. Sporcular, sadece ülkemizi değil, aynı zamanda yeteneklerini tüm dünyaya gösterme fırsatı buldular.

Federasyonumuz, sporcularımızın elde ettiği bu başarıdan dolayı gurur duyuyor ve onları tebrik ediyor. Bu önemli etkinliğin, gelecekteki uluslararası müsabakalarda da başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz. Sporcularımıza başarılarının devamını dileriz.

PARADANS KOSIČE DÜNYA KUPASİ 2023

OKUMAYA DEVAM ET

Ampute Futbol

Ampute Futbol 2023-2024 Sezonu Süper Lig Fikstür Çekimi

“Ampute futbol 2023-2024 sezonu Süper Lig fikstür çekimi 14 Eylül 2023 tarihinde saat 16:30’da YouTube üzerinden canlı yayınlanacaktır. Canlı yayın bağlantısı aşağıdaki gibidir:”

https://www.youtube.com/@bedenselengelliler

 

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

“Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBESF Başkanı Alpaslan Erkoç’u Kabul Etti”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç’u makamında kabul etti. Görüşme Bakanlık makamında gerçekleşti. Federasyon başkanı Erkoç, Gençlik ve Spor Bakanına yeni dönem faaliyetleri ve çalışma takvimi hakkında bilgiler verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Federasyon Başkanı Erkoç’u ve göreve gelen yeni yönetimini tebrik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,’ Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu çalışmalarını yakından takip edeceğini ve önümüzdeki dönemde Federasyonun tüm bileşenleriyle ve Milli Takımlarla ses getiren başarılara imza atmasını beklediğini’ ifade etti. Bakan Bak, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın örnek bir sporsever olduğunu ve özellikle de sporda engellilerin varlığı konusundaki hassasiyetlerini’ dile getirdi. Bu doğrultuda Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Milli takımın çalışmalarını yakından birebir takip ederek uluslararası alanda Paralimpik olimpiyatlarda yeni başarılar kazanmak için gereken desteği vereceklerini söyledi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonun kısa, orta ve uzun vadede stratejik planları ve çalışmaları hakkında Bakan Bak’ a detaylı bir sunum gerçekleştiren Başkan Erkoç, “Sayın Bakanımız bizi çok samimi ve sıcak bir ortamda karşıladı. Kendisine mütevazı kişiliğinden ve engellilerin spordaki varlığına olan duyarlılığından dolayı adeta hayran kaldık. Sayın Bakanımızın Türk Sporu ve özellikle Milli Takımlarımız adına her türlü desteği fazlasıyla verecek bir sporsever olması biz spor camiası için büyük bir öneme sahiptir. Bu, bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oluşturacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ ın ilgi ve özverisi ile engelli sporunu en güzel yerlere getireceğimize inanıyoruz. Sayın Bakanımıza Federasyonumuza göstermiş olduğu ilgisi ve biz engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığı ve sevgisinden dolayı müteşekkirim” dedi.

Görüşme sonunda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç Bakanlık makamında hatıra fotoğrafı çektirdi.

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P