BİZİ TAKİP ET!

Rio’da hedef olimpiyat madalyası

Çocukluğunda geçirdiği felç nedeniyle belden aşağısı tutmayan 38 yaşındaki bedensel engelli atıcı Aysel Özgan, 7-18 Eylül tarihlerindeki 2016 Rio Paralimpik Oyunları’ndan madalyayla dönmeyi hedefliyor.

Bursa’daki Yıldırım Belediye Spor Kulübünde çalışmalarını sürdüren Özgan, olimpiyatlara katılmak için 2 Eylül’de Brezilya’nın Rio de Janeiro kentine gidecek.

Giresun’da omuriliğinde kemik açılması teşhisiyle boynundan iki kez ameliyat edilen Özgan’ın, belinden aşağısı felç oldu. Yürüyemeyen, sağ kolunu da istediği gibi kullanamayan Özgan, başta zorlansa da zamanla ve ailesinin desteğiyle bu duruma alıştı. Özgan, Giresun’da bir kamu kuruluşunda memurluk yaparken 2004’te düzenlenen Havalı Silahlar Türkiye Şampiyonası müsabakalarını izlemeye gitti. Arkadaşlarının ısrarıyla, yarışmada bir de kadın sporcu olsun düşüncesiyle lisansı çıkarılan Özgan, daha önce eline ateşli silah almamasına rağmen başarılı performans ortaya kodu. Seçmelere çağrılan, katıldığı ilk müsabakadan bir yıl sonra Bedensel Engelliler Atıcılık Milli Takımı’na davet edilen Özgan’ın, bu sporda başarı merdivenlerini tırmandığı yolculuğu başladı.

 "Finalde en iyi atışımı yapmak istiyorum"

Aysel Özgan, engellilerin kendileriyle barışık olduktan sonra bazı şeyleri daha çabuk aşabileceklerini söyledi. Özgan, 2005 yılında ilk kez Avrupa şampiyonasına katıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Orada finallere kalmak da büyük başarıydı. Ben ilk 8’e girmiştim. Şampiyonadan sonra kariyerim sürekli yükselişe geçti. 2008 yılında ilk olimpiyatıma katıldım. 2010 yılında bayanlar tabanca grubu olarak Hırvatistan’da 3. olduk. Devlet sporcusu unvanını aldıktan sonra da 2012 yılında da Londra Olimpiyatı’na katılmaya hak kazandık. Bu yıl da inşallah 2016 Rio Paralimpik Oyunlarını da göreceğim. Orada da en büyük hedefim finallere katılmak ve finalde de en iyi atışımı yapmak istiyorum. Engelli olmak zaten başlı başına bir zorluk. Ama engelinle barışık olduktan sonra bazı şeyleri daha çabuk aşıyorsun. Başarı getirince de zaten kapalı kapılar sana açılıyor. Onun için ben engel göremiyorum. Türkiye’den Eylül’ün 2’sinde yola çıkacağız. Benim yarışım ayın 9’unda ve 14’ünde, inşallah başarırız."


TBESF HABER

“Para Dans Kosice 2023 turnuvasından 3 Altın 2 Gümüş Madalya ile Dönüyorlar”

Federasyonumuzun 2023 yılı faaliyet programında öne çıkan bir etkinlik gerçekleşti. Para Dans Kosice 2023 Para Dance Sport World Cup Turnuvası, 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Slovakia’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sporcular, bu prestijli turnuvada üstün bir başarı elde ettiler. Toplamda 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanan milli sporcular, Türk bayrağını gururla temsil ettiler.

Slovakya’nın ev sahipliğindeki turnuva, dünya çapında yetenekli dansçıları bir araya getirerek büyük bir rekabetin yaşandığı bir platform oldu. Sporcular, sadece ülkemizi değil, aynı zamanda yeteneklerini tüm dünyaya gösterme fırsatı buldular.

Federasyonumuz, sporcularımızın elde ettiği bu başarıdan dolayı gurur duyuyor ve onları tebrik ediyor. Bu önemli etkinliğin, gelecekteki uluslararası müsabakalarda da başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz. Sporcularımıza başarılarının devamını dileriz.

PARADANS KOSIČE DÜNYA KUPASİ 2023

OKUMAYA DEVAM ET

Ampute Futbol

Ampute Futbol 2023-2024 Sezonu Süper Lig Fikstür Çekimi

“Ampute futbol 2023-2024 sezonu Süper Lig fikstür çekimi 14 Eylül 2023 tarihinde saat 16:30’da YouTube üzerinden canlı yayınlanacaktır. Canlı yayın bağlantısı aşağıdaki gibidir:”

https://www.youtube.com/@bedenselengelliler

 

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

“Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBESF Başkanı Alpaslan Erkoç’u Kabul Etti”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç’u makamında kabul etti. Görüşme Bakanlık makamında gerçekleşti. Federasyon başkanı Erkoç, Gençlik ve Spor Bakanına yeni dönem faaliyetleri ve çalışma takvimi hakkında bilgiler verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Federasyon Başkanı Erkoç’u ve göreve gelen yeni yönetimini tebrik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,’ Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu çalışmalarını yakından takip edeceğini ve önümüzdeki dönemde Federasyonun tüm bileşenleriyle ve Milli Takımlarla ses getiren başarılara imza atmasını beklediğini’ ifade etti. Bakan Bak, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın örnek bir sporsever olduğunu ve özellikle de sporda engellilerin varlığı konusundaki hassasiyetlerini’ dile getirdi. Bu doğrultuda Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Milli takımın çalışmalarını yakından birebir takip ederek uluslararası alanda Paralimpik olimpiyatlarda yeni başarılar kazanmak için gereken desteği vereceklerini söyledi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonun kısa, orta ve uzun vadede stratejik planları ve çalışmaları hakkında Bakan Bak’ a detaylı bir sunum gerçekleştiren Başkan Erkoç, “Sayın Bakanımız bizi çok samimi ve sıcak bir ortamda karşıladı. Kendisine mütevazı kişiliğinden ve engellilerin spordaki varlığına olan duyarlılığından dolayı adeta hayran kaldık. Sayın Bakanımızın Türk Sporu ve özellikle Milli Takımlarımız adına her türlü desteği fazlasıyla verecek bir sporsever olması biz spor camiası için büyük bir öneme sahiptir. Bu, bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oluşturacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ ın ilgi ve özverisi ile engelli sporunu en güzel yerlere getireceğimize inanıyoruz. Sayın Bakanımıza Federasyonumuza göstermiş olduğu ilgisi ve biz engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığı ve sevgisinden dolayı müteşekkirim” dedi.

Görüşme sonunda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç Bakanlık makamında hatıra fotoğrafı çektirdi.

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P