BİZİ TAKİP ET!

Spor Genel Müdürlüğü’nden Engelli Sporcu Federasyonlarına Yapılan Destek

SGM’den Engelli Sporcu Federasyonlarına Destek…

DESTEKTE ENGEL TANIMADIK

Spor Genel Müdürlüğü olarak Engelli Sporcu Federasyonlarına (Bedensel Engelliler Federasyonu, Görme Engelliler Spor Federasyonu, İşitme Engelliler Spor Federasyonu, Özel Sporcular Spor Federasyonu) olan desteğimiz her yıl artarak devam ediyor.

ENGELLİ ARAÇLARI VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNDE

Engelli sporcularımızla ilgili olarak yapılan bir çok çalışma ve projeler bir bir hayata geçiriliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilk etapta 8 ilimize gönderilen ve "Sporda Engelleri Kaldırıyoruz" sloganıyla yola çıkan engelli araçları, Paralimpik sporcuların evlerinden alınıp, saha ve tesislere ulaşmasını sağlıyor. Şu anda 11 ilimizde faaliyet gösteren özel donanımlı araçlardan 2014 hizmet yılı içinde 100 adet daha illerimize dağıtılması planlanıyor. Ayrıca 70 tane basketbol, 10 tane de okçuluk branşında faaliyet gösteren sporcularımıza tekerlekli sandalye dağıtımı yapılacak. Bu kapsamda 536 bin TL’lik harcama yapılmıştır.

AKSARAY’DA PARALİMPİK SPORCULARIMIZA TESİS

Olimpiyatlara hazırlanan yetenekli ve başarılı sporcuların, belirli kriterler dahilinde seçilerek elit düzeyde yetiştirileceği Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerinin Aksaray ayağı Paralimpik sporcularımıza hizmet verecek. Engelli sporcularımızın Paralimpik Oyunlarına hazırlayacak olan Aksaray’daki tadilat ve yenileme yapılan tesislerimiz 2014 yılı içinde hizmete girecek.

BÜTÇEDE YÜZDE 200’LERE VARAN ARTIŞ

Ülkemizin her anlamda büyümesine paralel olarak, sporda da yaşanan büyük gelişmelerle birlikte engelli sporcularımıza her yıl artan oranda önemli destek sağlandı. 2002 yılında devlete bağlı olan Engelli Sporcu Federasyonlarına 1 milyon 597 bin TL destekte bulunulurken, 2010-2013 yıllar arası yapılan bütçe kullanımlarına bakıldığında; 2010 yılında 9 milyon 300 bin TL olan destek, 2013 yılında 14 milyon 800 binlere ulaştı.
Bedensel Engelliler Federasyonu, Görme Engelliler Spor Federasyonu, İşitme Engelliler Spor Federasyonu ve Özel Sporcular Spor Federasyonu bütçelerinin yıllara göre tüm federasyonlara ait bütçeler oranı karşılaştırıldığında 2010 yılına göre 2013’te yüzde 200’lere varan artış dikkat çekiyor.

KULÜP VE SPORCU SAYISI ARTIŞINA PARALEL OLARAK BAŞARILARIMIZ DA ARTTI

2010 yılında engellilere yönelik faaliyet yapan 465 kulüp ve toplam 23 bin 347 sporcumuz bulunurken, 2011’de 507 kulüp, 25 bin 500 sporcu, 2012’de de 528 kulüp ve 27 bin 825 toplam sporcumuz bulunuyordu. 2013 yılında ise bu rakam 575 kulübe yükselirken, toplam sporcu sayımızda 31 bin 492 oldu.
Kulüp ve engelli sporcu sayısındaki artışa paralel olarak, sporcularımız yapılan yatırımların karşılığını ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil ederek verdiler. 2013 yılında Engelli Spor Federasyonlarındaki Milli Sporcularımız hem bir çok ilki gerçekleştirdi, hem de bir çok kez bayrağımızı göndere çektirip, İstiklal Marşımızı okutarak bizlere büyük gurur yaşattılar.

BURCU-ERDOĞAN ÇİFTİNDEN DÜNYA REKORU

Bu başarılardan dikkat çekenlere göz atıldığında; Tayland’ta 01-07 Kasım tarihlerinde yapılan Bedensel Engelliler Dünya Okçuluk Şampiyonasında Burcu Dağ, makaralı yay yarışmalarında altın madalya kazandı. Şampiyonada ayrıca Burcu Dağ ve Erdoğan Aygan, Mix Makaralı Yayda 153 olan Dünya rekorunu 154’e çıkararak altın madalya kazandı.

ÖZEL SPORCULARIMIZDAN BÜYÜK BAŞARI

Hong Kong’ta 10-19 Aralık tarihlerinde yapılan Özel Sporcular INAS Dünya Masa Tenisi Şampiyonası’nda Zabit Kürşat Çağlayan ve Garip Olcaş’tan oluşan Milli Takımımız, takımlar şampiyonasında Dünya Şampiyonu oldu. Şampiyonada ayrıca Tek erkekler müsabakalarında ise Zabit Kürşat Çağlayan altın madalya kazandı. Ayrıca Özel Sporcularımız Münevvere Yılmaz ve Dilara Çevik, 27-30 Haziran 2013 tarihleri arasında İtalya’nın Roma şehrinde yapılan Özel Sporcular Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda Avrupa şampiyonu oldu.

GÖRME ENGELLİLER ATLETİZMDE İLK MADALYALAR

Fransa’nın Lyon şehrinde 19-28 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 2013 Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Dünya Atletizm Şampiyonası’nda, Milli sporcularımız 2 bronz madalya kazandı. Hasan Hüseyin Kaçar ve Semih Deniz’in kazandığı madalyalar görme engelli atletizm dalında Türkiye’nin Dünya şampiyonasında kazandığı ilk madalyalar oldu. Ayrıca Konya’daki Goalball Avrupa Şampiyonasında Bayan Milli Takımımız ikinci, Erkek Milli Takımımız üçüncü olarak turnuvayı tamamladılar.

22. DEAFLYMPİCS’TE MADALYALARI 2’YE KATLADIK

Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da yapılan 22. Dünya İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarında da 7 altın, 9 gümüş, 17 bronz ve toplam 33 madalya elde eden Millilerimiz, 2009 yılında Tayvan’da yapılan Oyunlardaki madalya sayımızı 2’ye katladı. (2009 Tayvan-17 madalya).

KULÜPLERE DESTEKLERDE ARTARAK DEVAM EDİYOR

Spor Genel Müdürlüğü ayrıca engellilere yönelik faaliyet yapan spor kulüplerine de büyük katkıda bulunuyor. 2010 yılında 142 kulübe 329 bin TL yardımda bulunulurken, 2011 yılında 142 kulübe 772 bin TL, 2012’de 100 kulübe 271 bin, 2013 yılında ise 542 kulübe 1 milyon 905 bin 500 TL’lik maddi destekte bulunuldu.

2010-2013 yılları arasında tüm destek toplamlarına (bütçe, kulüp destekleri) bakıldığında azımsanmayacak artışlar dikkat çekiyor. 2010 yılında 9 milyon 909 bin TL olan bu rakam, 2011’de 12 milyon 972 bin TL, 2012’de 11 milyon 730 bin 734 TL ve 2013 yılında da 17 milyon 5 bin 500 TL’ye ulaştı.

TBESF HABER

“Para Dans Kosice 2023 turnuvasından 3 Altın 2 Gümüş Madalya ile Dönüyorlar”

Federasyonumuzun 2023 yılı faaliyet programında öne çıkan bir etkinlik gerçekleşti. Para Dans Kosice 2023 Para Dance Sport World Cup Turnuvası, 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Slovakia’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sporcular, bu prestijli turnuvada üstün bir başarı elde ettiler. Toplamda 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanan milli sporcular, Türk bayrağını gururla temsil ettiler.

Slovakya’nın ev sahipliğindeki turnuva, dünya çapında yetenekli dansçıları bir araya getirerek büyük bir rekabetin yaşandığı bir platform oldu. Sporcular, sadece ülkemizi değil, aynı zamanda yeteneklerini tüm dünyaya gösterme fırsatı buldular.

Federasyonumuz, sporcularımızın elde ettiği bu başarıdan dolayı gurur duyuyor ve onları tebrik ediyor. Bu önemli etkinliğin, gelecekteki uluslararası müsabakalarda da başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz. Sporcularımıza başarılarının devamını dileriz.

PARADANS KOSIČE DÜNYA KUPASİ 2023

OKUMAYA DEVAM ET

Ampute Futbol

Ampute Futbol 2023-2024 Sezonu Süper Lig Fikstür Çekimi

“Ampute futbol 2023-2024 sezonu Süper Lig fikstür çekimi 14 Eylül 2023 tarihinde saat 16:30’da YouTube üzerinden canlı yayınlanacaktır. Canlı yayın bağlantısı aşağıdaki gibidir:”

https://www.youtube.com/@bedenselengelliler

 

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

“Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBESF Başkanı Alpaslan Erkoç’u Kabul Etti”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç’u makamında kabul etti. Görüşme Bakanlık makamında gerçekleşti. Federasyon başkanı Erkoç, Gençlik ve Spor Bakanına yeni dönem faaliyetleri ve çalışma takvimi hakkında bilgiler verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Federasyon Başkanı Erkoç’u ve göreve gelen yeni yönetimini tebrik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,’ Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu çalışmalarını yakından takip edeceğini ve önümüzdeki dönemde Federasyonun tüm bileşenleriyle ve Milli Takımlarla ses getiren başarılara imza atmasını beklediğini’ ifade etti. Bakan Bak, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın örnek bir sporsever olduğunu ve özellikle de sporda engellilerin varlığı konusundaki hassasiyetlerini’ dile getirdi. Bu doğrultuda Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Milli takımın çalışmalarını yakından birebir takip ederek uluslararası alanda Paralimpik olimpiyatlarda yeni başarılar kazanmak için gereken desteği vereceklerini söyledi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonun kısa, orta ve uzun vadede stratejik planları ve çalışmaları hakkında Bakan Bak’ a detaylı bir sunum gerçekleştiren Başkan Erkoç, “Sayın Bakanımız bizi çok samimi ve sıcak bir ortamda karşıladı. Kendisine mütevazı kişiliğinden ve engellilerin spordaki varlığına olan duyarlılığından dolayı adeta hayran kaldık. Sayın Bakanımızın Türk Sporu ve özellikle Milli Takımlarımız adına her türlü desteği fazlasıyla verecek bir sporsever olması biz spor camiası için büyük bir öneme sahiptir. Bu, bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oluşturacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ ın ilgi ve özverisi ile engelli sporunu en güzel yerlere getireceğimize inanıyoruz. Sayın Bakanımıza Federasyonumuza göstermiş olduğu ilgisi ve biz engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığı ve sevgisinden dolayı müteşekkirim” dedi.

Görüşme sonunda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç Bakanlık makamında hatıra fotoğrafı çektirdi.

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P