BİZİ TAKİP ET!
TBESF Branşları

Tekerlekli Sandalye Dans

Para Dans Sporu, alt uzuvlarında engeli bulunan sporcularla yapılan son derece seçkin, zarif ve tarz sahibi bir spordur. Katılımcılar “combi” stilinde, sağlıklı vücuda sahip bir bireyle (ayakta) ya da “ikili” (duo) stilde, iki tekerlekli sandalye kullanıcısı ile birlikte yarışabilirler. Grup dansları, tek başına yarışan ya da engelsiz vücuda sahip partnerlerle birlikte yarışan tekerlekli sandalye kullanıcılarını kapsarken, tekli danslar yalnızca tekerlekli sandalyeyle dans eden sporcuları kapsar.

1998 yılından itibaren bu spor, Dünya Dans Spor Federasyonu (WDSF) kurallarını da benimseyen Dünya Para Dans Spor Teknik Komitesi ile birlikte koordine edilerek, IPC tarafından yönetilir. Para Dans Sporu Yaz Paralimpik Oyunları spor programının bir parçası değildir. Son Dünya Şampiyonası 2017 yılında Malle, Belçika’da yer almıştır.

2018 yılında Avrupa Şampiyonası Lomianki, Polonya’da gerçekleşmiş, aynı sene bu sporun ilk Asya Şampiyonası New Taipei City, Çin/Taipei’de yapılmıştır. Asya Paralimpik Oyunlardaki başlangıcı ise 2014 yılında Incheon, Güney Kore’de olmuştur.

Bu spor kendi ülkesi olan İsveç’te 1968 yılında sosyalleşme ve rehabilitasyon amaçlı ortaya çıktığında, Els-Britt Larsson tekerlekli sandalye dansının öncülerinden birisi olmuştu. Bu noktadan başlayarak sporun popülerliği arttı ve 1975 yılında, Vasteras, İsveç’te 30 çifti kapsayan ilk yarışma organize edildi. İki sene sonra 1977 yılında İsveç, ilk uluslararası yarışmayı sahneledi ve daha sonra bunu çeşitli bölgesel ve uluslararası yarışmalar izledi. İlk Dünya Şampiyonası 1998 yılında Japonya’da yapılmıştır ve aynı yıl Para Dans Sporu, Uluslararası Paralimpik Komite’nin yönetim ve idaresine geçmiştir. Para Dans Sporu Dünya Şampiyonaları her iki yılda bir yapılır ve sonuncusu Bonn, Almanya’da, 2019 yılında gerçekleşmiştir. Dünya Para Sporu, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda yer almak için başvurusunu yapmıştır ve bu sürecin İkinci Aşamasına kadar gelmiştir ancak daha ileri gidememiştir.

Son yıllarda bu spor, popüler TV programlarında yer almasının faydasını da görmüştür. Ekipman olarak Para Dans Sporu için dans pistinin kenarları 10 cm den daha kısa olmayacak şekilde en az 250 m2 olması gerekir. Şampiyonalarda bu ölçü 350 m2’dir. Katılımcılar elektrikli sandalye ya da manuel tekerlekli sandalye kullanma hakkına sahiptirler.

As Başkan

Merve Aslaner Girdap

Branş Sorumlusu

Selen Yılmaz 

Teknik Kurul

Osman Ertöz – Başkan

Yesim Şahin Eryiğit

Emel Ece Işık

Hatice Yakar

Rabia Açelya Doğan

A Millî Takım Antrenörleri

Gazi Umdu

Duyuru ve Haberler

Branş Sponsorları

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P