BİZİ TAKİP ET!

Tokyo 2020 İçin Adaylık Başvurusu Yapıldı

Ampute Futbol ve Badminton için başvurular yapıldı…

BONN/TOKYO: Kasım 2013’te Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), tanınmış Uluslararası Yaz Sporları Federasyonlarının 17 Ocak 2014’e kadar Tokyo 2020 Oyunlarının bir parçası olmayı istediğini ifade etmek üzere henüz Paralimpik programları olmadığını ilan etti. Ayrıca, halihazırda Paralimpik programı bulunan Uluslararası Federasyonlar da bu programa dahil olmak için ilave disiplin önerebilmektedir.

Uluslararası Paralimpik Komitesi’ne başvurmak için altı spor ve üç disiplin bulunmaktadır:
-Para-badminton -Para-tekvando -Tekerlekli Sandalye Futbolu -3ON3 Zihinsel Engelliler Basketbolu -Akülü Tekerlekli Sandalyeliler Hokeyi -Ampute futbolu – Tek Kişi Çok Tekneli Yelken Sporu – Blind match yarışı- Yelken Sporu -3ON3 Tekerlekli Sandalye Basketbolu Süreçteki sonraki adım Uluslararası Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu’nun, Paralimpik Oyunlara dahil olmak istediğini belirten sporların ve disiplinlerin hangisinin gerekli minimum kriterleri karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek için Mart 2014’te Sochi, Rusya’da buluşacak olmasıdır. Bunları gerçekleştirenler başvuru sürecinin ikinci aşamasına geçeceklerdir

24 Mart 2014’ten Paralimpik programına dahil edilmiş 22 spor, artı Yönetim Kurulunca onaylanmış bu ilave sporlar ve disiplinler 25 Temmuz 2014 öncesinde kapsamlı bir anketi tamamlamak üzere davet edileceklerdir. Ekim 2014’te Uluslararası Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu, hangi sporların Tokyo 2020 Paralimpik Sporlar Programı’nı oluşturacağına karar vermek üzere toplanacaktır.
Şu anda Yaz Oyunları Programı’nda 22 spor bulunmakta- atletizm, okçuluk, bowling, kano, bisiklet sürme, binicilik, 5-a-side futbol, 7-a-side futbol, kör futbolu, judo, halter, kürek çekme, yelken sporu, atış, Paralimpik voleybolu, yüzme, masa tenisi, triatlon, tekerlekli sandalye basketbolu, tekerlekli sandalye eskrim, tekerlekli sandalyeli rugbi ve tekerlekli sandalye tenisi. En son iki ekleme para-kano ve para-triatlondur ve her ikisi de Oyunlarını ilk kez Rio’da 2016 Paralimpik Oyunları’nda sahneye çıkartacaktır.
Xavier Gonzalez, Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin CEO’su şunları söyledi: Tokyo 2020 Oyunları’nın bir parçası olmak için başvuran dokuz spora ve disipline teşekkür etmek istiyorum. Başvuru sahiplerinin büyük çoğunluğunun para-sporunun sağlığına Paralimpik Hareketi’nin büyümesine vurgu yaptığını düşünüyorum.
"2020’de atletler, Paralimpik değerler, dünya çapında rekabetin kalitesi, erişim, cinsiyet dengesi ve özürlülük bunların yanı sıra izleyicilere, medyaya ve yayımcılara hitap etme açısından mümkün olan en iyi sporları ön plana çıkarmak istiyoruz.

"Uluslararası Paralimpik Komitesi yönetim ekibi, Kasım ayında nihai bir karara varılmadan önce Mart ayının başlarında Yönetim Kurulu toplanmadan önce yapılan her başvuruyu değerlendirecektir."
1960 yılında İtalya, Roma’da ilk Paralimpik Oyunlarının gerçekleştiği o günden bu yana Paralimpik Oyunlar büyüklük ve önem olarak gelişmeye devam etti. İlk Oyunlar, sekiz sporda- okçuluk, atletizm, hedef tahtası vurma (datchery), bilardo, yüzme, masa tenisi, tekerlekli sandalye eskrim oyunu ve tekerlekli sandalye basketbolu- yarışan 23 ülkeden 400 atleti ön plana çıkardı.
Londra’da 2012 yılında Oyunlar, 20 sporda 503 madalya oyunlarında yer alan 164 ülkeden 4,237 atlet kaydı almıştır. 2.78 milyon bilet satılırken kümülatif olarak 3.8 milyar global izleyici Oyunları seyretti bu da Paralimpik oyunlarını Olimpiyatlar ve FİFA Dünya Kupası’ndan sonra dünyada üçüncü en büyük spor müsabakası yaptı.

2010 yılında, para-badminton, zihinsel engelliler basketbolu, para-golf, tekerlekli sandalye futbolu ve para-tekvando tümü Rio 2016 Paralimpik Sporlar Programı’nın bir parçası olmak için başvurdu fakat Uluslararası Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu bunun yerine para-kano ve para-triatlondan seçim yapmasıyla başarısız oldular.

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 25 Ağustos ila 6 Eylül 2020 arasında düzenlenecektir.

Duyurular

Millilerimiz Yurda Döndü

Federasyon Başkanımız, Teknik ekibimiz ve Sporcularımız ayağının tozuyla A Habere demeç verdi.

 

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

3.Kez AVRUPA ŞAMPİYONUYUZ

OKUMAYA DEVAM ET

TBESF HABER

ŞAMPİYON TÜRKİYE

1-8 Haziran 2024 tarihleri arasında Fransa’nın Evian kentinde gerçekleştirilen Ampute Futbol Avrupa şampiyonasında Milli takımımız Final maçında İspanya’yı 3-0 yenerek 3. kez şampiyon olmayı başardı.

Milli takımımızda golleri, Rahmi Özcan, Ömer Güleryüz ve Fatih Şentürk kaydetti.

Böylelikle tarihte yapılan tüm Avrupa Şampiyonalarında ülkemiz “Şampiyon” olma başarısı göstermiş oldu.

 

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P