BİZİ TAKİP ET!

ZİKA VİRÜSÜ

TÜRKİYE MİLLİ PARALİMPİK KOMİTESİNDEN ZİKA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA METNİ

Rio 2016 Paralimpik Oyunlarına ilişkin Atlet Bilgileri
Zika virüsü ve su kalitesi
Mayıs 2016

Uluslararası Paralimpik Komite (IPC) tüm atletlerin özellikle Zika virüsü ve su kalitesi konusunda bilgilendirilmesi için Rio 2016 Paralimpik Oyunları sağlık sorunlarına ilişkin IPC üyelerine güncelleme yapmıştır. Tüm atletlerin kendi Milli Paralimpik Komiteleri ile irtibatta kalarak ulusal düzeyde alınabilecek önlemler hakkındaki güncel bilgileri almaları gerekmektedir.

Zika Virüsü

Zika Virüsü Rio ve Brezilya’ya kısıtlı bir sorun değildir. Uluslararası Sağlık Örgütü – WHO uyarınca uluslararası bir sorundur. WHO Zika virüsü bulaşması muhtemel bölgelere yolculuk yapılmasında genel kısıtlamalar yapmamıştır, ancak aşağıdaki önerilerde bulunmaktadır:
– Aktif Zika bulaşımı olan tüm bölgelere giden yolcular gece ve gündüz sivrisinek ısırmasından kaçınmalıdır. Haşere kovucu maddeler sürüp uzun pantolon ve uzun kollu giysiler kullanılmalıdır. Kovucular doğrudan deriye ya da giysilere uygulanabilir ve biyolojik haşere kovucu olan DEET – dietiltoluamit ya da IR 3535 / Icaridin içermelidir. Sinek kovucu ürünler etiket talimatlarına harfiyen riayet edilerek kullanılmalıdır. Resepsiyonda haşere kovucular verilmektedir, belli bölgelere giderken bunları almayı ihmal etmeyin.
– Gebe kadınlar Zika virüs salgını olan yerlere gitmemelidir.
– Gebe kalmayı planlayan kadınlar ve eşleri ise sağlık yetkilileri ile yolculuk planlarını görüşmeli Zika virüs enfeksiyonu riskini değerlendirerek ısırmaya karşı önlem almalıdır.
– Zika virüsü cinsel yoldan da iletilebilmektedir. Zİka virüsü bulaşmış o bölgede yaşayan ya da oradan dönen tüm kişiler güvenli cinsel ilişki yöntemleri kullanmalıdır.
WHO web sayfasında Zika virüsü konusunda güncel önerileri ve önlemleri izleyebilirsiniz.
Su Kalitesi

IPC ilgili Rio 2016 bölgelerindeki su kalitesinin izlenmesi konusunda IOC, Rio 2016, WHO ve ilgili tüm federasyonlar ile yakından irtibat halindedir.

Gözlem programı yaygın bir şekilde sürmekte ve sonuçlar düzenli olarak IPC’ye aktarılmaktadır. Ayrıca yağışların kirlilik sorununa etkisinin oyunlardaki risklere ilişkin araştırmaları da sürmektedir. Oyunlar esnasında su kalitesi her gün denetlenecek ve hijyen görsel olarak da izlenecektir. WHO ve diğer sağlık kuruluşları ile düzenli yapılacak toplantılar ile yarışmaların güvenli bir şekilde yapılabilmesi için gerekli tüm önlemler alınacaktır.

Duyurular

Genç Millilerimiz Junior Camp’a gidiyor.

18-22 Temmuz 2024 tarihleri arasında Belçika’nın Blankenberge kentinde gerçekleştirilecek olan “Junior Camp” etkinliğine ülkemizden 8 sporcu katılacaktır. İlk kafilemiz Ankara’dan yola çıktı. Sporcularımıza başarılar dileriz.

OKUMAYA DEVAM ET

Duyurular

OKUMAYA DEVAM ET

Duyurular

SÜPER KUPA STATÜSÜ

2024 Sezonu Süper Kupa statüsü aşağıdadır.

Statüye aynı zamanda internet sitemizin “FORMLAR” bölümünden ulaşılabilir.

2024 SÜPER KUPA

OKUMAYA DEVAM ET

Çok Okunanlar

Copyright © 2022 Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

P